[101] Kurt Vonnegut: Časotřesení

01.03.2013 22:37

Zcela náhodou se mi sešly za sebou tři knihy různých stylů, žánrů, a přitom jako by na sebe navazovaly. Kundera, jenž uvažuje o tom, jaké by to bylo, kdybychom prožívali život opakovaně. Vzápětí přijde Hawking s těmi paralelními historiemi vesmíru. A nakonec Vonnegut, který rozvíjí myšlenku, že se vesmír nějak krátkodobě cuknul, místo rozpínání se na chvíli smrskl, což způsobilo, že na planetě Zemi si lidstvo zopáklo deset let. Einmal ist keinmal aber zweimal ist? No, podle Vonneguta nic moc. Nesnesitelná těžkost nebo spíš apatie z opakovaného žití.

"Výchozím předpokladem prvního Časotřesení byla krátkodobá porucha ve vesmírném časovém kontinuu, jež způsobila, že všichni museli udělat a znovu projít vším, čím si prošli či co udělali v minulém desetiletí, ať už to bylo dobré nebo zlé. Takové déja vu, které trvá celých dlouhých deset let. A nemohli jste si ani postěžovat, že už to všechno znáte, ani si lámat hlavu nad tím, jestli náhodou nemagoříte, či jestli náhodou nezmagořili všichni. Během této reprízy jste nemohli říct absolutně nic jiného, než co jste už řekli v té první dekádě. Nemohli jste si dokonce ani zachránit život či život někoho blízkého, pokud se vám to nepodařilo již v právě uplynulém desetiletí. Nechal jsem časotřesení, aby 13. února 2001 náhle mrštilo s každým a se vším zpět do 17. února 1991."

Spisovatel Trout jako pomyslný protějšek Vonneguta líčí, jak přepsal první Časotřesení tak, že z něj do Časotřesení II vybral jen nejlepší porce. Kniha hýří optimismem typu: "To, že existují podobné vynálezy jako střelné zbraně, které se ovládají snadněji než zapalovače, jsou levnější než opékače topinek a které jsou schopné z něčího rozmaru zastřelit mého otce nebo Fatse, Abrahama Lincolna, Johna Lennona, Martina Luthera Kinga či ženu tlačící kočárek, by mělo být dostatečným dokladem, že, abych citoval starého vědeckofantastického spisovatele Kilgora Trouta, ´být naživu stojí za hovno´."

Kilgor Trout je pošuk, který píše povídky a okamžitě je zahazuje do koše. "Věřili byste například Kilgoru Troutovi, když v nedokončených pamětech Mých deset let řízených automatickým pilotem napsal: ´V solárním systému se nachází jedna planeta, na které žijí tvorové tak hloupí, že se jim po milion let nepodařilo zjistit, že planeta má ještě druhou polokouli. Přišli na to teprve před pěti sty lety! Před pouhými pěti sty lety! Ale i přesto si nyní říkají Homo sapiens´."

Lidské snažení Vonnegut podrobuje kruté kritice:"Mnoho lidí v životě selže, protože jejich mozky, jejich necelá dvě kila houbovité břečky nasáklé krví, jejich snídaně pro psa, pracujou sotva na půl plynu. Žádný složitější problém v tom není. Některým lidem, ať se snaží sebevíc, to zkrátka nezapaluje! A tím to hasne!" Zejména pak, když opět naskočí svobodná vůle, lidstvo zpitomělé letem s automatickým pilotem neví, co si najednou počít. Ale závěr vyznívá nadějně:"Odcházím domů a je mi fajn. Byla to příjemná procházka. Poslyšte: Jsme tady na světě, abychom se prostě jen tak flákali. A nenechte si od nikoho nakukat nic jiného!"

Zpět