[112] Heinrich Harrer: Sedm let v Tibetu

14.05.2013 22:52

Sedm let v Tibetu je cestopis, nikoli román. Cestopis má ten půvab, že filosofické, sociologické, psychologické a jiné úvahy si nad fakty musí udělat čtenář sám. Ale samotná fakta a události, která Harrer skoro technickým jazykem popisuje, jsou i po sedmdesáti letech natolik dobrodružná a pro Evropana zvláštní, že se i bez románových atributů nenudí.

Rakouský horolezec Heinrich Harrer v Tibetu pobýval v letech 1944–1951, knihu napsal v roce 1953. Při výpravě do Himálaje byl po vypuknutí druhé světové války zajat britskou koloniální správou a internován v Indii. Podařilo se mu utéct a s přítelem Aufschnaiterem se uchýlili do Tibetu. Dosáhli toho, co nikdo z cizinců před nimi, a Harrer se dokonce stal přítelem mladého dalajlamy.

"Typický pro tento postoj ke všemu živému byl také výnos, že během tříletého meditačního období mladého dalajlamy musí být v celém Tibetu zastavena jakákoli stavební činnost. Rychlí poslové byli vysláni na všechny strany – do každého cípu země musel příkaz proniknout. Při zemních úpravách bývá nevyhnutelné, že se hmyz usmrtí, i když se tomu dělníci snaží ze všech sil zabránit. Později, když jsem vedl podobné práce, jsem viděl na vlastní oči, jak kuliové znovu a znovu odhazují nástroje a z každé lopaty hlíny vybírají živé tvory, aby je zachránili."

Zpět