[117] Peter Mayle: Znovu Provence

30.06.2013 09:03

Znovu Provence, znovu Mayle, zase jen v knížce. Už po prvních stránkách přichází na čtenáře nutkání přestat číst a raději tam jet. Jako ale většina těch, co to pod dojmem četby Mayleho udělala, i já vím, že to pak není úplně stejné. Provence nestačí navštívit, musí se tam žít.

V této knize se Mayle na jednu stranu turistů zastává, protože bez nich by spousta skvělých restauratérů nebo producentů vína a sýrů nepřežila. Díky nim místní, často k vlastnímu údivu, mohou prodat kus stodoly nebo zaplevelenou louku za peníze, o kterých se jim nesnilo. Ale na druhou stranu Mayle vtipně oponuje arogantním návštěvníkům i novinářům, kteří se snaží srazit slávu a půvab Provence, jež díky Maylemu pronikla do celého světa. Jednomu z nich, který chtěl vědět "kdy je Provence nejlepší navštívit" s podmínkou, že "na to mám týden", suše odpovídá, že Provence je nejlepší po obědě. I Provence se mění, ale naštěstí ne moc.

"Je tu více festivalů, více hotýlků, více restaurací a více ochoty vyrovnat se s moderní technologií. Někdy mi to připadá, jakoby Provence dělala roznožku, s jednou nohou v minulosti a druhou zkouší teplotu ve vaně budoucnosti."

Zpět