[125] Paul Auster: Mr. Vertigo

12.08.2013 08:12

Přijmeme-li v souladu s Ecovým modelovým  čtenářem  jako fakt, že se člověk může naučit létat vlastní silou, odehrává se pak příběh malého sirotka a mistra Jehudi v celkem reálných kolejích dobrodružné cesty za slávou a penězi. Vžitou představu o americké cestě k úspěchu ovšem Auster opakovaně neguje tím, že po úspěchu následuje tvrdý pád, v případě létajícího Waltera často doslovný. Podstatná část knihy je věnována cestě za létáním. Poté, co Walter dospěje, přestane létat, protože daň za pohyb ve vzduchu je příliš vysoká.

"Za každou minutu, kterou strávíš ve vzduchu, se budeš tři hodiny svíjet na zemi bolestí. A čím budeš starší, tím ta bolest bude horší. To je odplata zemské tíže, chlapče. Mysleli jsme si, že jsme ji překonali, ale ona je silnější než my."

Mr. Vertigo (Pan Závrať) je pojmenován bar v Chicagu, který mladý Walter založí a provozuje, samozřejmě od vzestupu k pádu či jeho opuštění. Jen vzdáleně zahlédneme krizi, prohibici. Walter vstoupí i do armády, po válce se ožení a prožije dlouhý život, na jehož konci sepíše tento příběh. Přívlastky "oslňující a "pikareskní", které uvádí vydavatelské a knihkupecké anotace, bych asi nepoužil, ale rozhodně jde o originální román napsaný svižně, vtipně a s nadhledem.

Zpět