[128] Kurt Vonnegut: Mechanické piano

05.09.2013 05:09

Vonnegutův první román vyšel v roce 1952 na počátku boomu amerického poválečného průmyslu. U nás se v té době rozbíhalo na plné obrátky budování komunismu. Mechanické piano bývá přirovnáváno k Orwellovu 1984, ale dle mého názoru se liší asi tak, jako se lišil pokrok československý od amerického té doby. Vonnegutova ironická vize nadvlády strojů a lidí bez smyslu života nemá politický a už vůbec ne totalitní podtón, vše vzniklo dobrovolně a demokraticky.

"Srdce mu říkalo, že je lidstvo ve strašlivě zašmodrchané situaci, ale dostalo se do ní naprosto logicky, inteligentní cestou, takže si nedovedl představit, kam jinam by vůbec dějiny mohly dospět."

 "'To nejsou otroci,' řekl Halyard a nadřazeně se uchichtl. 'Jsou to občané zaměstnávaní státem. Mají stejná práva jako ostatní občané — svobodu projevu, svobodu vyznání a volební právo. Před válkou pracovali v Ilijských závodech, ale stroje se teď mnohem lépe řídí samy.'"

Výsledek ovšem nemusí být vždycky pozitivní. Cenou za blahobyt je ztráta sebeúcty, tvořivosti, smyslu života, alespoň pro tu většinu obyvatel, kteří nemají štěstí a nejsou počítačem vybráni jako manažeři a špičkoví technici. Vonnegut poukazuje na odlišnost od totalitních režimů, které jsou dříve či později svrženy, i tím, že nedává východisko. Lidé se totiž pod vládou strojů mají materiálně mnohem lépe než kdykoliv předtím a "zpátky na stromy" se vlastně nikomu nechce. To je také důvod neúspěchu revoluce.

Pro milovníky teambuildingů a jiných ejčárových hrátek má Vonnegut skvělé kapitoly, líčící jednu takovou akci pro manažery a inženýry. A nezapomínejme, kdy to napsal:

„Tady je hymna zeleného týmu, týmu doktora Shepherda. Na melodií předehry k Vilému Tellovi.“
„Celé předehry?“
„Tak je to tady napsáno.“
„Tak do toho, zkuste to.“
Odkašlala si, začala tiše zpívat, pak si to ale rozmyslela a prostě slova četla:
„Vím, vím, vím, kam patřím,
patřím k zeleným!
Rudí, modří, bílí prchnou,
Až zočí náš mocny tým!“
„Z toho by člověku vyrostly chlupy na zadku, Kateřino.“
„Bože, ale jaká to bude legrace! Však vy tomu přijdete na chuť, až tam budete.“

Zpět