[132] Ludvík Vaculík: Jaro je tady

05.10.2013 10:05

Fejeton s názvem "Jaro je tady" psal Vaculík každý rok, alespoň ve sbírce za roky 1981 - 1987, takže si svým množstvím jaksi vysloužily právo na titul knihy. Ale očekávání a oslava příchodu jara má u Vaculíka pochopitelně i jiný rozměr. Dalším opakujícím se tématem jsou procházky pražskými kavárnami a hledáním jejich už tehdy mizejícího ducha. "Ale nikde, dívám se důkladně, není tu stopa, natož památka osobností, jež tu stolovaly. A když tak podivuhodně snadno vyvanou těla generace ze zdí města, což teprve její myšlenky, její cítění života a její vůle!"

A nebyl by to Vaculík, kdyby se stále sám sebe neptal: "Jsem s tímto svým psaním zas na rozpacích: k čemu komu je?" [...] Čekáme tedy nejmíň na událost, neboť - což je dnes možno rozechvět zem slovem?"

"Pachatelé televize a její zastánci ovšem řeknou, že vyjadřují skutečný svět: připravují nás naň, orientují nás. Ale kdo se takto nad užitek a vkus zabývá ošklivou skutečností, nerozmnožuje ji spíš? Nepouští nás do světa, pouští svět do nás. Ve filmech proti drogám vtáhly k nám drogy dřív, než tu byly: také o nich pořád slyším, dejte mi už, sakra, nějakou! A někdy se už i rozhlížím, koho zabít!"

Zpět