[134] Kurt Vonnegut: Muž bez vlasti

12.10.2013 18:20

Muž bez vlasti není román, možná ani kniha - bereme-li Vonneguta za slovo, kterým slíbil, že již žádnou nenapíše. Ale dobře, že napsal. Tyto vzpomínky a krátké úvahy jsou jakýmsi závěrečným účtem nejen osobním, ale i severoamerickým a světovým. Vonnegutův známý sarkasmus se tu potkává s nezvyklou nostalgií a nevyznívá to vůbec špatně. Téměř ekologicky aktivistická konstatování o ničení planety konzumním životem se prolínají s osobními vzpomínkami, např. jak mladý Vonnegut špatně prodával švédská auta Saab a proč kvůli tomu nedostal Nobelovu cenu.

"Pokud jde o mě, může jít evoluce k čertu. My jsme přece takový omyl! Smrtelně jsme ranili tuto sladkou životodárnou planetu — jedinou v celé Mléčné dráze — stoletím dopravního ejchuchú. Že naše vláda vede válku proti drogám? Ať jdou radši po ropě. Prý destruktivní opojení! Nalijte si trochu toho svinstva do auta a můžete si to švihat sto šedesátkou, přejet sousedovi psa a nadělat z ovzduší sajrajt. Koukejte, když už jsme tady ztvrdli v roli homo sapiens, proč jenom fušeřit? Pojďme ten podnik vybílit důkladně. Nemá někdo atomovou bombu? Kdo dneska nemá atomovou bombu?"

"Jako dítě jsem byl nejmladším členem rodiny, a nejmladší dítě v rodině je vždycky vtipálek, protože vtip je jediný způsob, jak se uplatnit při konverzaci dospělých. Sestra byla o pět let starší než já, bratr o devět, a oba rodiče byli hovorní. Takže když jsem byl velmi mladý, pro všechny ostatní kolem stolu jsem byl nudný. Nebyli zvědaví na naivní zprávy z mého dětského života. Chtěli mluvit o opravdu důležitých věcech, které se dějí na střední škole nebo dokonce na univerzitě či v práci. Takže prosadit se do konverzace jsem mohl jedině tak, že jsem řekl něco zábavného."

Jako vždy jsem se u Vonneguta výrazně a zásadně poučil, například o tvůrčím psaní.

"Dám vám lekci z tvůrčího psaní. Pravidlo první: nepoužívejte středníky. Jsou to transvestitští hermafroditi, kteří neznamenají vůbec nic. Sdělují jenom to, že jste chodili na univerzitu. "

Zpět