[137] Paulo Coelho: Alchymista

06.11.2013 06:11

Alchymistu jsem začal číst znovu proto, že jsem neměl v kindlu nic jiného, neboť jiná připravená e-kniha se převedla do nečitelného ksindlu. Co dělá z této pohádkové cesty španělského pastýře za pokladem největší brazilský bestseller všech dob, stále znovu a znovu vydávaný a překládaný? Je zřejmé, že Coelho (čti kuelju, portugalsky "králík") nenechá nikoho lhostejným. Líbí se všem, kdo si kupují a čtou motivační knihy typu "jak dosáhnout štěstí a úspěchu", zatímco jeho odpůrci mají z takové literatury kopřivku. Coelho zvolil jednoduchý styl i jazyk, zkompiloval a často i vytrhl ze souvislostí známé myšlenky různých náboženství a pohádek, které zároveň zobecnil tak, aby "nefandil" žádné konkrétní víře nebo kultuře, snad jen s rozdílem Španělska a Severní Afriky, kde se příběh odehrává.

"Bojíme se jenom, že ztratíme to, co máme, ať už život nebo pole. Ten strach ale přejde, když pochopíme, že náš příběh a příběh světa psala táž Ruka."

"Proč mám naslouchat svému srdci?" zeptal se Santiago, když se toho dne utábořili. "Protože tam, kde bude tvé srdce, bude i tvůj poklad." Viz Nový Zákon: "Neboť kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce" (Matouš,6,21). Richard Bach například také pluje v podobných literárních vodách, ale on zná míru.

Nejvíc mi vadí Coelhova pedagogická přímočarost, vedoucí až k blábolům typu: "Nebo hledat poklad. Duše světa se živí štěstím lidí. Anebo naopak neštěstím, závistí, žárlivostí. Splnit svůj Osobní příběh je jedinou povinností člověka. Vše je jedno. A když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil." Takové moudro čtenář sem tam spolkne, ale když jde jedno za druhým, brzo se zahltí. I když vlastně, jak který čtenář. Jestli on si Coelho nemyslí, že odhalil podstatu a smysl všeho, Vesmír a Boha nevyjímaje.

Patrně jsem naštval všechny, kteří denně rozpráví s Vesmírem i se svým srdcem, za což se jim hluboce omlouvám. Prachsprostě jim totiž závidím.

Zpět