[139] Haruki Murakami: 1Q84 Kniha 3

19.11.2013 11:19

Knihu 3 nikdo nečekal, takže pro toho, kdo přečetl předchozí dvě knihy, to bylo příjemné překvapení. Murakamiho čtenáři si sice už zvykli, že jeho romány vlastně nikdy nemají jasný konec, ale zde nám svitla naděje, že se dozvíme aspoň to, zda se Aomame a Tengo setkají. Třetí klíčovou postavou se v tomto dílu stává poněkud slizký, leč zvídavý a vytrvalý Ušikawa, jenž se v předchozích knihách objevoval jen okrajově.

Murakami opět mistrně odhaluje čtenářům tajemství, která se ti, jichž se týkají, přímo nedozví, přichází k nim jen formou náznaků nebo snů a nevíme, zda to tak nezůstane až do konce knihy. Všichni tři hrdinové jsou osamělí, řízením osudu své blízké poztráceli, připravila je o ně smrt nebo odcizení, prostě Murakami je pro své příběhy a zkoumání potřeboval mít odhalené, skoro nahé v trní podivného světa roku 1Q84. A i když si Aomame, Tengo a Ušikawa vypracovali celkem pohodlný způsob osamělého života, touží po setkání, nevyhnutelně k němu směřují. A toto setkání se nám s přibývajícími stránkami jeví jako osudové a nejspíš i tragické. Ale nebojte se, dopadne to dobře.

Kapitoly v pravidelném rytmu ukazují vždy tutéž událost nebo stejné časové období z pohledu Aomame, Tenga i Ušikawy a čtenář si příběhy postupně skládá jako puzzle. Ovšem při bohatosti jazyka, vypravěčského umění a fantazie Murakamiho jde o puzzle minimálně trojrozměrné.

Zpět