[144] Jan Špáta: Mezi světlem a tmou

27.12.2013 12:27

Kameraman, dokumentarista Jan Špáta celý profesionální život točil filmy, z nichž mnohé odráží přirozenou moudrost prostých lidí, vyrovnanost venkovanů a jejich soulad s prostředím. Špátovy sloupky a fejetony, jež postupně vycházely v Lidových novinách, MF Dnes a Týdeníku Rozhlas, jako by pokračovaly v jeho obrazovém vyprávění, shrnovaly a komentovaly to, co zažíval za kamerou ale i poté, co ji sundal z ramene. Tento dojem podtrhují ještě citlivě vybrané fotografie Jindřicha Štreita. Po čtrnácti letech od jejich společného filmu Mezi světlem a tmou, se tak oba znovu setkávají.

"V úžasu jsem zjišťoval, že názory vzdělanců s vysokým IQ často neprocházejí sítem vyšších principů mravních a k moudrosti mívají daleko. [...] Myšlenka inteligentního pana Ransdorfa kladoucí na roveň prezidenty Gottwalda a Havla byl pro mě jako když švihne prutem do lejna -jak se za mého dětství říkávalo."

"Život je pes, únava mrcha a nejbližší člověk hromosvod. Kéž bychom dokázali být na vlastní jako na cizí!"

"Blahobyt je tedy nejen blaho v hubě, ale i v duši. Toho prvního máme přehršle, toho druhého, vlastní vinou, často poskrovnu."

Zpět