[145] Rjú Murakami: V polévce miso

07.01.2014 07:01

Murakami není jen Haruki. Stejně slavný, přinejmenším v Japonsku, je Rjú. K jeho nejznámějším dílům patří román "V polévce miso" z roku 1998. Příběh ze současného Tokia vypráví mladík Kendži, jenž se živí jako lehce nelegální průvodce Američanů, kteří sem přijíždějí za erotickou zábavou. Ovšem poslední klient je hodně divný. To Kendži cítí od prvních okamžiků setkání, ale stále ho něco k Frankovi přitahuje. Počáteční tajemství, s nímž by Haruki Murakami zacházel skoro něžně, Rjú odhalí drsně, bez servítků.

"Nemohu říct, že bych u Franka zaznamenal nějaké kruté, sadistické sklony. Vůbec neodpovídal představě bestiálního vraha. Co jsem však vnímal, byla bezedná prázdnota v něm. A neměl jsem tušení, co z té prázdnoty může vzejít. Jsem si jistý, že každý z nás určitě aspoň jednou v životě pocítil zvrácenou touhu někoho zabít."

Vliv západní, hlavně americké kultury (či spíše komerce a životního stylu) na současné Japonsko Rjú Murakami stručně a nápaditě shrne v metafoře o cvičené kočce. Tuto vědci nejprve naučí mačkat tlačítko, aby dostala potravu, a pak do něj pustí slabý proud. Zvíře nepochopí změnu pravidel a brzy umírá. Ale kdybych měl volit mezi oběma Murakami (jak zní 7. pád?), dal bych přednost jemnějšímu, byť třeba sentimentálnějšímu Haruki (s 3. pádem na tom nejsem líp).

Zpět