[147] Zdeněk Svěrák: Po strništi bos

22.01.2014 01:22

Kdo zná Svěrákovu Obecnou školu, ocitne se prostřednictvím této útlé knížečky přímo tam, vlastně o malý časový úsek před oním filmově slavným věkem školních lumpáren a Igora Hnízda. Podobně, jako se mi stává u Horníčka, při četbě jako bych slyšel Svěrákův nezaměnitelný, lehce nakřáplý hlas, dokonalou artikulaci podtrhující krásu češtiny. Nemám rád klišé knižních anotací hovořící o "pohlazení po duši" a o "laskavém humoru", tak zůstanu jen u povzdechu. Škoda, že Po strništi bos se přejde (přečte) tak rychle.

"Abych se do toho vpravil, včera při procházce liduprázdným podzimním krajem jsem si na polní cestě klekl. Měl jsem přece ve svých sedmi letech ty oči, co mám teď, akorát byly níž. [...] Připadal jsem si trochu směšně. Dědek klečí v krajině a prosí, aby se mu vrátil chlapecký věk. Ale tak to vlastně je."

"Tak si zase boty zuju a opatrně vykročím. 'Já už si na to moc nevzpomínám,' řekne z tříkolky beznohý Vlastík, 'ale šoupej nohama, nezvedej je.' A tak jdu, jako když bruslím. Nepíchá to. Vůbec to nepíchá! Umím chodit po strništi bos."

Zpět