[149] Robin Sloan: Nonstop knihkupectví pana Penumbry

01.02.2014 02:01

Touto knihou vstupuje čtenář do světa nerdů, převážně počítačových maniaků, gúglistů a expertů přes vizualizaci dat. Ovšem Sloan k tomu zvolil zcela nečekanou cestu. Co může být moderním IT technologiím vzdálenější než prastaré a ošuntělé knihkupectví, kam skoro nikdo nechodí, i když má otevřeno nonstop, a kde ve vysokých regálech padá prach na podivné knihy, které si ještě podivnější lidé nekupují, ale půjčují? Vybaví se nám Ecova knihovnu z románu Jméno růže i Zafónovo pohřebiště zapomenutých knih, ovšem očištěné o vraždy a intriky. Sloan zdařile míchá skutečné s fiktivním jako třeba Dan Brown či Frederick Forsyth. O luštění šifer tu jde také.

"..'Každá velká myšlenka jako tyhle představuje upgrade operačního systému', usmívá se. Příjemné. 'Část z toho měli na starosti spisovatelé. Shakespeare prý objevil vnitřní monolog. Ale já myslím, že spisovatelé už svoje řekli', pokračuje. 'Teď je řada na programátorech, aby lidský operační systém upgradovali oni'."

Strhující, chytré a vtipné čtení, snad až jen na tu americkou sebestřednost. Musí společenství staré pět set let, které vzniklo v Benátkách, mít nutně svou centrálu v New Yorku? Očekávaný happyend v podání všemocného Gúglu, který rozluští to, co členové spolku Nezlomený hřbet za staletí nedokázali, se naštěstí nekoná. Ještě tu zbývá prostor pro mozek lidský. Zatím.

Zpět