[157] Kateřina Antošová: Paradeník

27.03.2014 07:03

Podnázev skromné a na první "ohmat" příjemné knížky zní "...aneb jak jsem spadla z hrušky", čímž je určeno základní téma příběhu. Kateřina Antošová ho nesepsala proto, aby usiloval o cenu Magnesia Litera či jinou. Ona ho prožila a prožívá na vlastní kůži (někde pořádně bolavou a jinde děsně necitlivou), a vás od první stránky vtáhne "do hry", která je silná tím, jak je skutečná a upřímná.

"Já už chodit nebudu. Z míchy toho moc nezbylo. Čeká mě jiný život, život s vozíkem. Jiný neznamená horší. Ostatně už jsem si života užila dost. Díky tomu, že jsem skeptik, nedělá mi problém to přijmout. Chápu, že podle psychologických příruček bych se měla nacházet ve stavu šoku. Nebo možná už popření skutečnosti. Tato stadia jsem vynechala. Neznamená to, že mě nic nerozhodí. Budu brečet, až na vozíku nevyjedu kopec k nádraží, spadnu na kolejích, ujede mi jediný bezbariérový spoj - a jistě se najde mnoho dalších příležitostí."

Nehledejte tu žádné hlubokomyslné úvahy, pitvání vztahů a výklady toho, co kdo a jak řekl a co tím mohl myslet. Strohá až suchá konstatování, věcné poznámky bez patosu, někdy ironické, jindy z kategorie černého humoru. Ale vše, co i sebeotrlejší člověk musí prožívat, když se mu stane něco takového, tu najdete. V pozadí, nevyřčené, ale přesto čitelné.

"Hlava nemá co dělat, tak přemýšlí. Je to zvláštní pocit, vypadat najednou úplně jinak. Na vozíku jsem o 60 cm menší. Občas mám pocit, že to svádí k tomu přisuzovat mi mentální úroveň sedmiletého dítěte. Pak se mi chce křičet: 'Spadla jsem z hrušky na záda, ne na hlavu'."

 I když Kateřina Antošová nebude nejspíš kandidovat na žádnou literární cenu, zasloužila by si metál za vytrvalost, odvahu, nadhled i humor v situaci, v níž by se většina z nás sesypala. Jo a k tomu ještě závodí.

"V téhle poloze jsem ještě sport nikdy neprovozovala. Kochám se pocitem, že na chvíli nejsem 'ta paní na vozíku', ale normální cyklista. Točím klikami."

Zpět