[159] Milan Kundera: Valčík na rozloučenou

09.04.2014 14:09

Kundera je světový autor mimo jiné proto, že ho může číst kdokoliv a každý si v něm najde něco. Od dobře gradovaného příběhu přes psychologicky propracované postavy a dialogy až po filosofické otázky a odpovědi či názory. Román Valčík na rozloučenou dopsal, jak sám uvádí, někdy okolo roku 1972 (přesně to neví, deník si nevede). To datum je důležité k pochopení kontextu doby a Kunderova života. Podle některých názorů je postava Jakuba obrazem Kundery, který emigroval v roce 1975. Ale Kundera je autor světový mimo jiné proto, že malé české téma z doby tuhé normalizace bude přijatelné i těm čtenářům, kteří nic takového nezažili.

Tragikomický příběh o tom, jak opustit milenku, když se chce stát manželkou, je jen rámem pro rozsáhlejší obraz plný postav, které ostatním a hlavně samy sobě se snaží dokázat, že mají osud ve svých rukách.

 "Svést ženu, řekl Bertlef nespokojeně, to umí každý hlupák. Ale umět ji opustit, podle toho se pozná zralý muž."

"Ty v tom můžeš vidět alibismus, jímž se člověk chce zbavit odpovědnosti a shodit ji na ramena stvořitele, který vymyslil člověka takového, jaký je. A je to možná dobře, že to tak vidíš. Protože dojít k tomu, že není rozdílu mezi viníkem a obětí, to znamená zanechat veškeré naděje. A tomu se říká peklo, má holčičko."

Zpět