[162] Haruki Murakami: Sputnik, má láska

28.04.2014 04:28

Murakamiho díla se vzájemně prostupují, byť pojednávají o příbězích jiných lidí, prochází jimi ona společná pochybnost o reálnosti reality kolem nás. Někdy se přímo dozvídáme o paralelních světech a téměř vždy tu sny mají větší váhu, než si běžně připouštíme. Minimálně jedna Murkamiho postava má cosi zvláštního v očích:

"Přesto ale na Fialce docela určitě bylo něco zvláštního, co přitahovalo lidská srdce. Co přesně to bylo, vám nedokážu dost dobře vysvětlit slovy. Kdykoli jsem se jí ale podíval do očí, vždycky jsem v nich uviděl odlesk té věci."

Ač je tento příběh nešťastné lásky, podivného trojúhelníku, kde se snad jen vymyká otevřenost líčení erotického vztahu dvou žen, tak typický, přesto dokáže uchvátit a udržet v napětí každého čtenáře, byť ti zkušenější vědí, že se rozhřešení nedočkají. 

"Tenhle dopis píšu, zatímco sedím na zahrádce kavárny v jedné z uliček Říma a usrkávám espresso silné, jako když se zpotí čert, a nevím, jak bych to řekla, ale mám při tom takový divný pocit, jako bych to ani nebyla já. Nesvedu to moc dobře vysvětlit, ale možná bude stačit, když řeknu, že se cítím skoro, jako by mě něčí ruce rozebraly na kusy a pak zase ve velkém spěchu složily zpátky, zatímco já samotná tvrdě spala. Chápeš, jak to myslím?"

A proč ten Sputnik?

"Tehdy jsem to konečně pochopila. Že jsme si sice byly navzájem skvělým doprovodem na cestě, ale nakonec že jsme jen osamělé kusy železa, kroužící každý po jiné oběžné dráze. Zdálky se zdáme být nádherné jako padající hvězdy. Ve skutečnosti ale nejsme nic víc než vězni v celách, kteří nemohou nikam jít. Když se dráhy, po kterých obíháme, občas protnou, můžeme se setkat svými pohledy, nebo se možná mohou dotknout i naše duše. To je ale jen na krátkou chvíli. V příštím okamžiku už jsme zase beznadějně samy. Dokud jednoho dne neshoříme na prach a nevrátíme se zpátky k nule."

Zpět