[168] Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru

24.06.2014 06:24

Hodiny klavíru připomínají Český snář, přinejmenším formou deníku. Prolíná se tu Vaculíkovo líčení všedních dnů, jeho působení v Literárních novinách a soukromý život s důrazem na docházení do hodin klavíru. Deník z let 2004–2005 je však komponovaný, jak nám sděluje podnázev. A stejně jako v hudbě i zde najdeme něco víc než jen zvuk, melodii a rytmus. Najdeme tu Vaculíkovo smíření se plynoucím časem a neodvratným stářím. 

"Nemohl jsem spat, ale bylo mi dobře. Říkal jsem si básničky. Ani za dvě hodiny mi to neskončilo. Co já umím básní a písní, a najednou s tím vším umřu, a nic. Nikdo to ode mne nepotřebuje vědět."

Najdeme tu ale i vzdor, hledání způsobu jak sám sobě nezevšednět.

"A říkám si, proč já to hraní vlastně dělám. Předně je to jediná jiná věc v mém jednání. Za druhé je to dost obtížná povinnost, kdežto na ostatní povinnosti jsem dobře zvyklý, a za třetí - učení na klavír mi jakoby představuje můj pól neúspěchu, když já jsem zvyklý, že se mi všecko daří."

Literární noviny prožívaly v letech 2004-2005 své kritické období, bojovaly za záchranu. Vaculík, ostatně jako ve spoustě jiných aktivit včetně disentu, byl ve vztahu trochu "mimo" nebo "nad", byť na udržení LN půjčoval peníze a leželo mu na srdci, co a jak píší.

"Byl jsem členem výboru a otravoval jsem tam: že není tolik lidí, které baví číst recenze a kritiky těch recenzí."

A stále se nám vrací Vaculíkovo vyznání, jak to vlastně je s tím jeho psaním.

"Mám ovšem psát to Hlavní... Mám takovou moudrost pro lidi, když se mnou chtějí mluvit o psaní: že normální a zdravý člověk nepíše. nebo píše jak třeba Viewegh: je to odborný spisovatel, řemeslník. Moje psaní, skoro celé, je důkazem viny: protože ledacos z toho, o čem jsem psal, jsem neměl předtím dělat, nemělo se mi to stát."

Zpět