[172] Robert Maklowicz: Café Museum

03.09.2014 09:03

Robert Maklowicz je flanérem duší a částečné i profesí. Jako redaktor objíždí například různé degustační akce, některé jeho výlety musí být dost nákladné a není úplně zřejmé, kdo je financuje. Ale to skutečný flanér neřeší. Knihu lze charakterizovat jako cestopis převážně gastronomický, který ale skrzevá žaludek sahá hluboko do historie a kultury zemí, jež kdysi tvořily Rakousko-Uherskou říši. Slovinci by s jeho charakteristikou národní povahy souhlasili, u Chorvatů bych si tak jistý nebyl: "...tehdejší slovinská většina hlasovala pro setrvání u Rakouska, protože tehdy vznikající stát Srbů, Chorvatů a Slovinců jim evokoval terorismus Černé ruky, muže v páchnoucích kožiších, opékající na rožních právě stažená jehňata, popíjející rakiji a tančící kolové tance, kdežto Slovinci své státní asociace spojovali spíš s kávou se šlehačkou a jablečným štrúdlem v kavárně, s valčíkem a řešením politických sporů prostřednictvím parlamentu a ne revolveru."

"Jakmile jsem mohl samostatně rozhodovat o místě svého pobytu a osud zajistil, že se hranice směly překračovat, často jsem podnikal výpravy bez konkrétního cíle, jen abych uslyšel jiný jazyk, pojedl jiný druh polévky, okusil jiný alkohol, zahlédl jinou krajinu. Abych spatřil vlastní odraz v jiném zrcadle. Je to nutné, protože zrcadla dovedou lhát, a když se tedy celý život prohlížíš jen v jednom, nemusíš se dozvědět, jak doopravdy vypadáš."

Jako milovníka Paříže mě jeho srovnání se Sarajevem značně pohoršilo: "Ale vrátil jsem se, vrátil, Sarajevo totiž není Paříž, kde si stačí jednou prohlédnout všechny ty důkazy dřívější slávy, které předstírají, že sláva pokračuje, Sarajevo je opravdová droga, ne prošlá bonboniéra."

On vůbec tíhne hlavně do Evropy střední a na Balkán. Těžko snáší pohrdání, které mají Francouzi ke všemu nefrancouzskému. Souhlasím ovšem s jeho obranou peřin před šíleným jižanským systémem lůžkovin a obdivuji jeho literární jazyk.

"Bavorské peřiny, slezské peřiny, české peřiny, moravské a švarcvaldské peřiny, peřiny porýnské a falcké, peřiny tyrolské a štýrské, peřiny s kachním i husím peřím - pokud budu živ, budu vás chválit, opěvovat vaši mateřskou měkkost a láskyplně citlivý dotyk, hlásat vaši převahu nad latinským uspořádáním lůžka. Kolikrát jsem se ve Francii zoufale vrtěl ve snaze dostat ubohou přikrývku ze zajetí matrace, která ji v nohách nemilosrdně tiskla. Přikrývku dokonce bez povlečení, jen s pod přikrývkou položeným prostěradlem, aby delikventovy údy neměly s ubohou přikrývkou přímý kontakt. Kolikrát jsem se trápil snahou přivyknout hlavu ke kontaktu s podivným válečkem, nahrazujícím polštář i podušku. Toto utrpení nevyrovnal fakt, že jsem před několika hodinami pojedl humra á la Thermidore a zapíjel ho starým Chablis. Nejednou, když byla přikrývka výjimečně ubohá a váleček moc tvrdý, říkal jsem si, že bych raději jedl weisswursty s bramborovým salátem a zapíjel je moselským nebo rovnou pivem, jen abych se mohl zachumlat do peřin a položit hlavu na měkoučké peří, ve kterém je možné ráno najít přesné obrysy spáče."

Zpět