[173] Gillian Flynnová: Zmizelá

13.09.2014 09:13

Čekal jsem thriller, který prý vyděsí i Stephena Kinga, ale to se týkalo jiné autorčiny knihy. Zmizelá je slušně udělaná netradiční detektivka, jejímž jádrem je postupné odkrývání rozpadu jednoho krásného vztahu a manželství, i když vlastně ony spíš časem začnou na povrch vyplouvat vlastnosti dosud držené pod hladinou. Postupně se odhaluje, že Amy ani Nick nejsou svatí, a jak se pravidelně střídají ta dvě vyprávění ich-formou, čtenář neví, komu z obou hrdinů vlastně fandit. Dokonale připravený podraz Gillian Flynnová dokonale dávkuje čtenářům, aby byli napnutí až do konce.

Amy i Nick jsou z novináři, takže najdeme tu např. výstižně podaný zásah internetu do této branže. Nebo vůbec jak média mění svět a člověka v něm.

"New York byl přecpaný spisovateli, opravdovými spisovateli, protože tenkrát ještě existovaly časopisy, opravdové časopisy, a byly jich tuny. Bylo to v době, kdy internet ještě představoval ve vydavatelském světě nějakého exotického mazlíčka, ne každý si tak drahé zvířátko mohl dovolit – hýčkejte si ho, ale taky chraňte pro sebe, dívejte se, jak poskakuje na svém krátkém vodítku, je docela roztomilý, ale určitě nás v noci nezardousí. Jen si to představte: byla to doba, kdy mohl čerstvý absolvent univerzity přijít do New Yorku a dostal za své psaní zaplaceno. Vůbec jsme netušili, že nastupujeme na loď, která během deseti let klesne ke dnu."

"Zdálo se mi, že se už nikdy neobjeví nic nového. Naše společnost byla naprosto zničujícím způsobem okopírovaná (ačkoli slovo okopírovaná je jako výraz myšlený coby kritika také sám o sobě nepůvodní). Byly jsme první lidské bytosti, které nikdy nic neviděly poprvé. Hleděli jsme na divy světa netečnýma očima, bez zájmu. Mona Lisa, pyramidy, Empire State Building. Ohrožená zvířata v džungli, tající prastaré ledovce, vybuchující sopky. Nepamatuju si, že bych něco, co jsem se dozvěděl, slyšel nebo viděl poprvé, z první ruky. Že by mě hned nenapadlo, že už to znám z nějakého filmu nebo televizního pořadu. Z nějaké pitomé reklamy. Znáte ten hrozný tón blazeované věty: To už jsem viděěěl… Doslova jsem všechno už někdy viděl, a co je nejhorší, z čeho se div nezblázním: zkušenosti z druhé ruky jsou vždycky lepší. Představa je jasnější, pohled nadšenější, úhel kamery a zvukový záznam ovlivňuje mé city tak, jak to skutečnost už nedokáže. Nevím, jestli jsme v tomhle bodě skutečně lidskými bytostmi, ti z nás, kdo jsme jako většina z nás, my, kdo jsme vyrůstali s televizí, filmy a teď s internetem. Když nás někdo zradí, víme, co máme říct, když nám někdo drahý zemře, víme, co máme říct. Když si chceme hrát na borce, chytráka nebo idiota, víme, co máme říct. Všichni používáme tentýž scénář s listy, které mají oslí uši."

Marketing knihu označuje jako "psychothriller, nemilosrdně sžíravý kriminální román, který se stal kultem i fenoménem". No, on marketing vždycky přehání.

Zpět