[176] Ludvík Vaculík: Rušný dům

27.09.2014 09:27

Z krajniček je patrné, že Vaculík patří k mým oblíbencům. To ovšem neznamená, že bych nekriticky hltal všechno, co kdy napsal. Ve své prvotině přetvořil svou zkušenost z vychovatelství v ČKD v jakýsi reportážní román, v němž mladý vychovatel Lysák, komunista - opravdový, zanícený a tvrdošíjný - usiluje o jiný přístup k svěřené mládeži.

"Proč brigáda? Proč rozbor tisku? Uklidit po sobě, to je tak přirozený úkon jako vysmrkat se. K tomu není potřeba burcovat v člověku socialistické uvědomění".

"Nejcennější je píseň, kterou si lidé zazpívají sami pro sebe. Aby to uměli, organizujeme je. Výsledek je, že přibývá souborů a ubývá zpěvu. Spontánního zpěvu jako výrazu životního pocitu. Pískající tramvaják je podivný, zpívající úředník přímo nežádoucí, to jsou fakta."

Mně se zdá, že právě toto je na románu nejděsivější. Jak se tu řeší spor striktně stranického přístupu k výchově mládeže s jakýmsi lidštějším postojem, ale i ten má za cíl vychovat uvědomělého socialistického člověka, což je cíl fatálně scestný. Vaculík to napsat nemohl nebo možná ani nechtěl, třeba ještě tehdy věřil v socialismus s lidskou tváří. Ať už se zde hovoří o straně, jako nositelce pokroku lidstva, nebo více méně byrokratické brzdě, nikdy se její existence jako jediné strany nezpochybňuje.

"Vždycky budu rád, že jsem to prožil. Cítil jsem velikost té doby, i když jsme se oba tříštili o jednu z jejích malostí."

"Vášnivě souhlasím s cílem, za kterým strana jde, ale mám strach, aby beze mne neudělala hloupost."

Čte se to nelehce. Na každé stránce je tolik "soudruhů", že je člověk začne časem přeskakovat i s celými větami, v nichž se vyskytují. Výjimkou jsou lyrické pasáže z vypravěčova dětství (psané proloženě), kde se může Vaculíkův styl víc rozvinout.

Zpět