[178] Jiří Stránský: Fejetony

14.10.2014 14:10

Fejetony z let 2006 - 2013 Jiří Stránský předčítal posluchačům Českého rozhlasu, publikoval v MF dnes a sem tam v Respektu. Jejich knižní vydání doplňuje několik "Dopisů bez hranic s Milanem Lasicou" psaných pro Divadelní noviny. Fejetony mívají jepičí život, vznikají většinou jako reakce na konkrétní událost, zhusta politickou, která bývá po pár měsících zapomenuta. Ale je-li fejetonista dobrý, dají se jeho dílka číst i po letech, třeba v souborné podobě.

"Noblesy je už tak málo, že v politice prostě chybí. Když ji náhodou někdo má, je opravdu jenom náhoda. Jenže ono je to tak, že noblesa v sobě nese vzdělanost, charakternost, věrnost myšlenkám."

Některé myšlenky - jako třeba ta o optimismu a pesimismu - se vrací, opakují, ne však z důvodu neprofesionality autora. Spíš zdůrazňují jeho povahu a smýšlení, prostě pasují k různým tématům, jimž se věnuje.

"Po nějakém mém optimistickém vystoupení mi jeden můj dobrý přítel poradil, abych si občas zašel do Šárky a z Dívčího skoku své optimismy vykřičel do údolí, abych jimi neotravoval své spokojené pesimistické kamarády."

A i když se J.S snaží dodržovat Čapkovy zásady psaní fejetonů, hlavně tu, že fejeton má být laskavý, ne vždy to jde.

"Nad budovou Evropské unie bude svítit obří srdce, které bylo kdysi umístěno nad Hradem a rozhádalo hodně lidí, kteří se dělili na ty se srdcem a na ty bez něj. Teď se k nim přidávají ti bez rozumu. A hlavně ti bez svědomí. S Václavem Havlem jsme ztratili víc, než si umíme představit."

Z hlediska literárního příliš často opakuje fakta o komunistických zvěrstvech stejnými větami. Z lidského hlediska ovšem i to je málo. Lasica to shrnul lapidárně. "Lebo vždy boli v našej minulosti chvíle, ktoré bysme najradšej z tej minulosti vygumovali. Píšem vlastné dejiny v znamení hesla 'čo sa nehodí - škrtnite'. A pretože sa vždy nehodí niečo iné, škrtáme furt."

Mimochodem, Milan Lasica je svěží a vtipný, jeho slovenština také, asi si budu muset sehnat i jeho fejetony.

Zpět