[182] Milan Vodička: Co s námi bude?

08.11.2014 18:11

Milan Vodička má schopnost se ocitat (ať už cíleně nebo náhodou) na místech, kde se "lámou dějiny", jako třeba když si vyrazil do New Yorku 9. září 2001. K tomu dlouhodobě sleduje, kam svět dospěl ve své moderní historii (viz např. Den kdy došly prachy), a umí si dát věci do souvislostí. Taky se vyzná ve svých poznámkách a výstřižcích, jichž nahromadil několik velkých krabic. Proto jeho nová kniha s podnázvem "Stručná historie příštích 20 let" je plná faktů a závěry z nich vyznívají tak věrohodně. Zároveň i vtipně, někdy trochu černě. Sám Vodička nepopírá, že ne všechny prognózy vždy vyjdou, často se vývoj nečekaně zvrtne jinam. Ale nastane-li jen zlomek jeho odhadů, nedává to moc důvodů k radosti. Ostatně spousta zde popisovaných jevů už nastala. Jenom jsme si jich ještě nevšimli.

"Politici a úřady už nebudou vytvářet události, ale budou jimi pronásledováni. Bez rozmýšlení a analýzy, často bez potřebných faktů, budou muset zaujímat stanoviska a střílet od boku..."

"Západ poučoval a měl pocit morální převahy, ale Čína právě nabídla, že koupí americkou automobilku Hummer. Tak tomu se říká historie na pochodu. Tehdy jsme zažili zítřek a jako obvykle jsme si toho vůbec nevšimli."

Jen některé názvy kapitol:
Povstání starců, stříbrné cunami a generační války
Konec muže aneb ženy jsou chlapi zítřka
Den, kdy došla ropa
Den, kdy došla voda
My chtít koupila váš země. Zn.: Moc, moc
Týden, kdy došel proud
Vzpomínka na den, kdy skončil internet
K večeři budou švábi

Asi si budu muset přečíst medvídka Pú. Kombinace poslední četby Gilbert - Barnes - Vodička může přivodit deprese.

Zpět