[183] Jan Balabán: Kudy šel anděl

17.11.2014 11:17

Při četbě knihy se nejprve zdá, že jsou to typické balabánovské povídky. A vlastně ten pocit nezmizí, ani když člověk zjistí, že jde o román. Kapitoly sice zobrazují jednotlivé časové obrazy života Martina Vrány a lidí v jeho okolí, zároveň jsou každá samostatným literárním celkem. Postavy plují Ostravskem a časem od sedmdesátých let minulého století až do doby porevoluční, ale je to plynutí kalnými vodami životního zklamání a únavy.

"Byly jich plné autobusy, cpali se, pokřikovali a obsazovali místa. Říkalo se tomu kolektiv a zdálky to znělo, jako když se přepravuje dobytek po kolejích. Aby se v kolektivu člověk vyznal, musel se v něm ztratit."

"Copak člověku můžou lidé ukřivdit? Život sám je křivda. Tak jí to někdy připadalo. Už tím, že žijeme, křivdíme čemusi svatému, něčemu lepšímu, co by tu mohlo být místo nás."

"Zatímco matce se ten mužský, který Martinovi koukal z očí, přese všechnu úzkost líbil, otci připadal jako přerostlá větev, kterou by někdo omylem chtěl považovat za kmen. Kmen může být jen jeden, ten vinný kmen pravý a vy ratolesti. Rodina jako malá církev a ještě ke všemu v diaspoře uprostřed nové svobody."

Touhu odejít pryč z šedivosti a tíhy dnů dokáže Balabán vyjádřit jedinou větou: "Dnes je moře cítit v každé vodovodní trubce."

Zpět