[187] Mo Jen: Krev a mlíko

15.12.2014 12:15

Když jsem si přečetl úvodní přehled hlavních postav: Matka, Šang-kuan Lu-š; Nejstarší sestra, Šang-kuan Laj-ti; Druhá sestra, Šang-kuan Čao-ti; Třetí sestra, Šang-kuan Ling-ti; Čtvrtá sestra, Šang-kuan Siang-ti; Pátá sestra, Šang-kuan Pchan-ti; Šestá sestra, Šang-kuan Nien-ti; Sedmá sestra, Šang-kuan Čchiou-ti; Osmá sestra, Šang-kuan Nefritka; Muž mé matky, Šang-kuan Šou-si;...atd., trochu jsem se vyděsil v domnění, že počet postav v tomto Nobelovkou ověnčeném románu bude odpovídat poměru počtu obyvatel ČR a ČLR. Rozsah 609 stran by tomu i napovídal. Ale děj čtenáře vtáhne od první stránky s takovou razancí, že je mu hned jasné, kdo je kdo, aspoň v okruhu klíčových postav.

Události, mající převážně povahu pohrom, se přes rodinu Šang-kuanů valí jak povodeň. Život v zapadlém koutě Náhorních Pustin, jenž je spíš bojem o přežití, střídavě vypráví vysněný bratříček Zlatko, střídavě je příběh předkládán z pohledu matky a osmi dcer.

"Teď už se nebojíme smrti my, opáčila máma, to smrt se bojí nás."

Historické souvislosti (od japonské okupace, přes občanské války, nástup komunismu, politické procesy, kulturní revoluci až po pád maoismu) se dozvídáme jen nepřímo, zprostředkovaně a okrajově tak, jak tomu asi mezi vesničany v zapadlé díře kdesi daleko od měst skutečně bylo. A tak Mo Jen například na třech stránkách podrobně líčí, jak se hromadně vaří a jí fazolová polévka, abychom se vzápětí v pouhých dvou větách dozvěděli, že někde někoho popravili nebo že se nějaká skupina utkala s jinou.

"Ale to není pravda, vašnosti. Wang Čao an to. Já jsem holič, živím se svým řemeslem, mám dva mizerný kamrlíky, nemám ani půdu, ani ženu, ani děti. Když se nasytím já, nikdojiný už hlad mít nemůže, žiju z ruky do huby, co den dá. Vždyť mě při nedávném třídním rozdělování zařadili mezi drobné řemeslníky, což odpovídá třídě středně chudých rolníků. To je přece základna lidových sil!"

Román Krev a mlíko je věnován ženám, které trpěly nejen stejným příkořím jako muži, ale navíc i mateřskou povinností k dětem, které je vysávaly až do krve. V postavě Zlatka, který byl chorobně závislý na mateřském mléce, to platilo doslova.

"Na to mi k obličeji nabídla jednu ze svých hrdliček a já se k ní bez milosti, nenasytně, hlasitě přisál. Pusu jsem měl velikou, pro mě ale příliš malou, celý navztekaný, že svým kobřím chřtánem nemohu naráz spolknout hrdličky, které mi patří, a zabránit tak, aby je prznil někdo jiný."

"Nepopírám, že jsem psychicky narušený, ale moje nemoc propuká jen při pohledu na ženské poprsí, jinak ze sebe blázna jen dělám. Důvod je prostý: předstírané bláznovství je sladká radost, které jsem přišel na chuť. Můžete si říkat, co chcete, plácáte nesmysly, ostatní se jen smějí a nechají vás být."

Zpět