[190] Haruki Murakami: Kronika ptáčka na klíček

25.01.2015 10:25

Na každé vydání Murkamiho se těším jako na oblíbenou pochoutku, jako na koláček se zapečenou neznámou náplní. Vím, jak bude nejspíš chutnat, ale netuším, čím překvapí. Kroniku je potřeba nahlížet optikou roku, kdy ji napsal, nikoli kdy vyšla u nás, takže jaksi zpětně objevuji atributy Murakamiho tvorby, které znám z jeho děl pozdějších. Příběh se odehrává v orwellovském roce, který Murakamiho přitahuje a vyvrcholí v románu 1Q84. Přímou souvislost s románem 1Q84 ztělesňuje postava odporného Ušikawy. Nechybí symbolika temného moře (viz Afterdark: "noční město bylo dnem hlubokého moře plného neznámých tvorů"), tady: "Dvě třetiny povrchu zeměkoule zaujímá moře, my vidíme prostým okem jen hladinu, což je pouhá pokožka. A my nemáme ani ponětí, co se ve skutečnosti skrývá pod pokožkou." V každém díle je aspoň jedna sebevražda, což lze asi připsat japonskému folklóru.

Vydavatelé o Kronice píší: Tóru Okada žije s manželkou Kumiko na tokijském předměstí. Nedávno dal v docela dobrém zaměstnání výpověď – potřebuje si ujasnit, kudy se chce v životě vlastně ubírat. Jeho život náhle naruší telefonát neznámé ženy. Detektivní příběh na hranicích mezi realitou, sny a vzpomínkami. Román o lásce a osamělosti, plný melancholie, ale i jemného humoru. Detektivní příběh mě tu hledat nenapadlo, i když jde o zmizení kocoura a pak ženy. Klíčovým tématem není vlastní zmizení, ale nepoznatelnost reality a druhého člověka.

"Podaří se mi někdy uvidět celou místnost? Nebo zestárnu a zemřu dřív, než Kumiko vůbec poznám? Jaký smysl má vlastně naše manželství, nemám-li šanci ji poznat?"

"Záhada čeká na mě, abych ji vyřešil. Jenom pořád nemůžu najít konec toho vlákna. Vzdal jsem to, přestal jsem si s tím lámat hlavu. 'Na všechno zapomeň. jako bys spal, jako když se ti něco zdá, jako bys ležel v teplém bahně. Všichni jsme vzešli z teplého bahna a všichni se do něj opět vrátíme'."

Splývající hranice snu a reality jsou v tomto románu konfrontovány se syrovou realitou války. Murakami odkrývá stále zamlčované a překrucované dějiny,pokud jde o agresorské chování Japonců ve válce o Mandžusko. Ale nebyl by to Murakami, kdyby tyto historické události neměly přímý a osudový dosah do toho, co prožívají Tóru Okada a lidé v jeho okolí.

"...život je něco mnohem omezenějšího, než si dokáží připustit lidé, kteří se zmítají v jeho vírech. Čas, kdy je život ozářen světlem, je přesně vymezený a velmi krátký. Někdy to není ani těch dvacet vteřin a je to jen jedna jediná šance k poznání. Pokud člověk nestihne zachytit nabízenou milost zavčas, lhůta vyprší, zář pomine a on musí zbylý život trávit už jen v nesmírné osamělosti a lítosti. Plahočí se světem soumraku, kde ho nic nečeká. Drží pouze prchavé drobky toho, co mohl mít."

"To ptáček na klíček obletuje různá místa a všude jen o kousek natáhne pružinu. Tak hýbe světem. Jednoduchou pružinou, jaká bývá v mechanických hračkách. Stačí ji jen natáhnout. Tu pružinku ale vidí jenom ptáček na klíček."

P.S. Několikrát se mi stalo, čta Murakamiho, že jsem se divil, proč hrdina ve vypjaté situaci nepoužil mobil. Pak jsem si uvědomil, že se příběh odehrává v roce 1984 a zároveň, jak mobily změnily náš svět.

Zpět