[195] Lawrence Durrell: Černá kniha

08.03.2015 08:03

Asi jsem Durrella neměl číst na jeden zátah. Kilo lanýžů taky nesníte na jedno posezení, jejich intenzivní zvláštní chuť nutno brát po troškách. I když v případě Černé knihy by spíš sedělo přirovnání k nějaké droze. Dokonce když se po hodině ke knize vrátíte a čtěte stejnou stránku znovu, bude tato jiná. Už první kontakt s knihou, kterou vydal Odeon, dává tušit, že nepůjde o veselé historky o zvířatech, jaké psal Lawrencův bratr. Obálka s jasným symbolem je černá a až sametově odpudivá. Lawrence Durrell ji napsal ve svých čtyřiadvaceti letech, poprvé vyšla v Paříži roku 1938, v USA byla zakázána do roku 1960, v Británii dokonce do roku 1973.

Zapomeňte na tradiční příběh a jeho logický tok časem, nesnažte se hledat hranice mezi představami a realitou. Sny, úvahy i sarkastické či metaforické obrazy života se mění jako améby. Základní dějové schéma představuje skupina mladých londýnských povalečů na sklonku 30. let. V dekadentním hotýlku si užívají sexu a alkoholu. Opovrhují dobovou morálkou a ostrovní mentalitou vůbec. Skládá Durrell věty jen s cílem provokovat nebo je naopak provokativnost textu důsledkem pravdivosti hlubokého a brutálně invazivního ponoru do lidského nitra? Víc než erotické scény jsou pobuřující názory na církev a křesťanskou zvlášť a lze pochopit, proč kniha byla na indexu. Jakýmsi kontrastem k nihilistickým myšlenkám jsou metafory z přírody, aniž by ovšem bylo možno z toho vyvozovat nějaký jednoznačný závěr. 

"Kristus, kterého jsme si stvořili, je ryba: bezkrevný intelektuální parazit, který užírá naše životy celý aión. Syn tragické matky, sám tragický. Měkká intelektuální ryba z pohádky, přemítající v tichu o háčcích, které nikdy nenajde odvahu polknout. Ježíš, vlhký šourek, který po dvě tisícovky let ležel na řeznickém špalku, pod nožem..."

"Bůh je má naděje,i když ďábel si taky přijde na své."

"Ve jménu Belzebubově, amen. Imprimis, já, Lawrence Lucifer odkazuji svou duši peklu a tělo zemi mezi vámi všemi."

"Jsem přesvědčen, že o tom, čím budeme, je za nás rozhodnuto v několika prvních letech života; cokoli poté získáme rozumem, úsudkem a tak dál, je povrchní, jen takové pozlátko, které zhoršuje naše problémy. Nechť zhynou moudří hledači rozumu. Jsem, který jsem. Zrádné já zůstává."

"Život nemá cíl, jen dojít k tomu konečku cigarety, jak žhne ve tmě."

Zpět