[199] Bohumil Hrabal: Něžný barbar

20.04.2015 10:02

Libeň padesátých let, Bohumil Hrabal, Vladimír Boudník, Egon Bondy. Tím je dáno, že útlá knížka bude esencí bohémství, které systém odsunul na periférii všeho, a snad právě proto vznikla tak silná a třaskavá jeho podoba, proti níž byl Hašek břídilem. Na hrázi Věčnosti čas plyne jinak, někdy vůbec, jindy explozivně, stejně jako Boudníkovo umění. Tento svérázný grafik a malíř je oním něžným barbarem, s nímž Hrabal sdílí nejen bydlení.

"Když jsem to s tím kastrólem řekl Egonu Bondymu. Polekal se, ale pak zajásal: Kurva fix! Nietzche se ptal, kde jsou barbaři dvacátého století... Vladimír! No jo, už je to tak! Vladimír! Barbar dvacátýho věku, kterej pluje ve studených vodách umění a teplých vodách vědy, jak řekl Dalí."

"Vladimír se uměl uvést do stavu nepříčetné chorobnosti, aby jí explodoval a vyhodil se grafickými listy."

"Tím, že ze společenské smlouvy si bral jen a jen povinnosti, že sám sobě a experimentem na sobě dokázal, že válku lze vyhlašovat jen a jen sám sobě, že lze pustošit jen a jen svoje území, které je v hlavě, svým životem dokázal, nejenže vykořisťování člověka člověkem patří minulosti. Ale zrušil ve jménu tvůrčího explozionalismu i třídní boj, protože lze žít mírově na útraty vesmíru a sebe sama."

Historky, které se Boudníkovi přiházejí jaksi mimochodem, přivádí Bondyho k nepříčetnosti, čímž Hrabal jaksi zdvojnásobuje jejich účinnost na čtenáře.

"Ten Vladimír je větší než dadaisti, než Hašek, skoro takovej jako já. Kurva fix, já se z toho všeho zbředím..."

Zpět