[200] Fredrik Backman: Muž jménem Ove

25.04.2015 15:25

Fredrik Backman dokázal nemožné. Napsat dojemný příběh, střídavě vtipný a srdcerovucí, tak, aby ho s potěšením přečetl i drsný chlap jakým byl Ove. Devětapadesátiletý nabručený dědek, jenž se po smrti ženy marně pokouší spáchat sebevraždu, dělá dobré skutky jaksi v sebeobraně před otravnými lidmi.

"Nebylo by fajn trošku zvolnit?' tak mu to řekli. Horda flákačskejch třicátníků od počítačů, co nepijou normální kafe. Společnost je plná lidí, kteří nezvládnou zacouvat s přívěsem, a tihle mu budou říkat, že už není potřeba? Je to vůbec možný?"

"Ove i Rune, dvě vykopávky v moderní době, stáli před svými domy s rukama zarputile zastrčenýma v kapsách a střežili ulici, kterou se producírovali namyšlení realitní makléři s uzly na kravatách velkými jako grepy a sledovali oba muže jako supi pozorující dva stárnoucí vodní buvoly. Oba cítili, jak už se makléři celí třesou na to, až do jejich domů nastěhujou nějaký příšerný ajťácký famílie."

"Sonja si z Oveho dělala legraci, že musí být tím nejmíň flexibilním mužem na světě. Ove to ale nebral jako žert. Byl přesvědčený, že by měl panovat klid a pořádek, toť vše. Že rutina není špatná a že by na věci měl být spoleh."

"Tvůj táta vždycky říkal, že kdo mlčí, nemele kraviny.' Ove beze slova souhlasil. Tohle lidi buď chápou, nebo nechápou."

Zpět