2000 slov a Word 2000

09.08.2012 19:09

Ludvík Vaculík dostal můj dopis. Napsal jsem mu vlastní rukou a propiskou, protože vím, že má rád klasická psaní. Zmínil se o tom v jednom z fejetonů, které vychází v úterý v Lidových novinách. Chtěl jsem mu za ně poděkovat a taky za to, že vůbec je a že píše. Mimoto jsem se zeptal, jak v roce 1968, kdy neexistovala pécéčka, spočítal, že v textu „2000 slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem“ jich opravdu je přesně tolik. Neptal bych se tak blbě, kdybych si přečetl jeho Omluvu o 992 slovech otištěnou v Literárních listech 11. 7. 1968. Tam Vaculík líčí, jak Manifest vznikal a mimo jiné tu najdeme krásný příběh o malé rodinné půtce, jež vypukla právě kvůli počítání slov.
 
Psát delší texty předtím, než k nám vtrhly počítače a textové editory, bylo docela dobrodružství. To se škrtalo, čmáralo a přepisovalo v rukopisu, šipkami se přehazovalo pořadí vět a slov. Když se ťukalo na psacích strojích, tak se pak zase stříhalo, lepilo a vpisovalo. Pak se to všechno celé přepisovalo na čistopisy, v nichž se poté ještě upravovalo, korigovalo a kontrolovalo, a pak zase celé typovalo znovu. A k tomu si přidejme požadavek, že to celé musí mít nějaký předem daný počet slov.

Většinu z toho dneska zastane Word či nějaký podobný editor. Mimochodem, stáhl jsem si Vaculíkův text z různých webů, a Word pokaždé spočítal jiné číslo. 2003, 2007 nebo dokonce 2025 slov textu (bez nadpisu). Ale kdo ví, jak to kdo na webové stánky přesouval. Doufám, že od počátku je zcela jasné, že vůbec nejde o to, zda slov bylo opravdu přesně 2000, jak a na čem byla napsána, potažmo spočítána. Jde o to, co říkala. Některým lidem, kteří je podepsali, dokonce změnila celý život. Vznikla ve vzrušené době Pražského jara a mohlo by se zdát, že jejich smysl dávno zmizel. Ale něco platí dodnes, jako např.: „Pravda tedy nevítězí, pravda prostě zbývá, když se všecko ostatní prošustruje!“ Bohužel, jak Vaculík sám poznamenává, máme dnes svobodu slova, každý může psát, co chce, ale slova už nic neváží a nikoho nezajímají.

Vaculík poctivě myslel, poctivě napsal a poctivě spočítal slova v Manifestu. Taky mi poctivě odpověděl. Vybral starou pohlednici, protože správně odhadl, že se mi bude líbit. Tak děkuji, pane Vaculíku. Za odpověď a Vaši životní poctivost. Hodně zdraví a stále svěží mysl!
 

Zpět