[202] Jiří Hájíček: Rybí krev

14.05.2015 14:05

Přiznám se, že až tak moc vztahové romány nemusím, a okolo Hájíčkovy oceněné knihy jsem dlouho váhavě chodil. Ale bylo to zbytečné. Rybí krev sice líčí návrat dcery do vlasti s cílem udělat pořádek sama v sobě a všech starých a zpřetrhaných vztazích, ale je psána skoro s detektivním napětím, zároveň dojemně, ale bez patosu.

„Pořád přemejšlím o naší rodině. Jaký jsme, víš? Kdysi jsem napsala, že máma je voda a táta země. A teď vím, že Honza je vítr…“

Hájíček zná a "umí" český venkov a jeho lidi, jejich téměř biologickou zakotvenost v místě, v půdě. Příběh se střídavě vrací k vysidlování a bourání obcí v důsledku výstavby jaderné elektrárny Temelín, ale jeho smysl je hlavně v příběhu lidí a v tom je platný i dnes.

"Je to pěkný, mít pojmenovaný stromy,“ řekl Zdeněk, zadýchaný z toho pobíhání po zahradě. „To jsem vymyslela, když jsem poprvé četla Švejka, bylo mi asi dvanáct. Strejda vždycky chtěl, abych mu předčítala nahlas. Pak jsem ho znovu celého přečetla našemu Honzovi, to bylo během předloňskejch prázdnin. A od tý doby mu ho čtu pořád dokola.“

"Šla jsem se projít na zahradu. Všechno se zatím zdálo být stejné. Stromy, keře rybízu a angreštu, záhony se zeleninou. Naše chalupa s okny obrácenými k řece, na východ, kde slunce ráno rozsvítilo oblohu a voda se třpytila zlatem a stříbrem. Nic nenasvědčovalo tomu, že jednou tu nebude ani stavení, ani zahrada. Ani jez, na jehož hučení jsem byla odmala zvyklá."

Zpět