[203] Julian Barnes: Roviny života

16.05.2015 12:00

Při čtení o technice balónového létání, fotografování ze vzduchu a vztahu Freda Burnabyho a Sarah Bernhartové, jsem marně přemýšlel, jak se Barnes dostane ke svému základnímu tématu, a sice smrti. Ale on umí spojovat věci nespojitelné, logicky nebo metaforicky. A ta třetí část - byť se zabývala smrtí hodně osobně, konkrétně truchlením nad ztrátou jeho ženy - mě z celé knihy bavila nejvíc.

"V balonu Doňa Sol si božská Sarah připadá jako v nebi. Zjišťuje, že nad oblaky 'nepanuje ticho, nýbrž pouhý stín ticha'. Má pocit, že balon je symbolem naprosté svobody - ostatně stejně tak pozemšťané vnímají i samotnou herečku."

"Spojíte dva lidi, které ještě nikdo předtím nespojil, a někdy se svět změní, jindy ne. Může se jim zdát, že se zřítí k zemi a shoří, anebo nejdřív shoří a pak se zřítí k zemi."

"Žal jinak rozvrhuje čas, jeho délku, jeho strukturu, jeho funkci: jeden den znamená totéž co druhý, tak proč je vůbec rozlišili a přidělili jim samostatná jména? A taky jinak rozvrhuje prostor."

"Lidé, kteří nepřekročili obratník žalu, právě tohle často nedokážou pochopit: to, že něčí smrt sice znamená, že dotyčný už nežije, ale rozhodně to neznamená, že už není."

 

Zpět