[205] Michel Houellebecq: Rozšíření bitevního pole

30.05.2015 15:30

Svou prvotinou Houellebecq vstoupil do literatury v roce 1994, jako když studený vichr rozrazí okna vyhřátého a poněkud zatuchlého salónu a rozdělil čtenáře na dva nesmiřitelné tábory. Příběh třicetiletého informatika není nijak zvláštní, je však intenzivní svou prázdnotou, otupělostí a životním znechucením. Sám autor čtenáře upozorňuje, že klasického románu se nedočkají.

"Už nejsme Na Větrné hůrce, to je jisté. Románová forma není uzpůsobena k popisu lhostejnosti ani nicoty; chtělo by to nalézt bezvýraznější, zhuštěnější a jednotvárnější literární postup."

Zatímco kolem hrdiny soupeří ambiciózní kolegové ženoucí se za penězi a požitky, on trpí depresí z toho, jak primitivními zákony se svět řídí ("sexualita je systém společenské hierarchie"), v čemž ho jen utvrzuje spolupracovník, tak zoufale neúspěšný u žen a tak nezdolně o ně usilující.

"Na jedné straně stojí systém založený na nadvládě, penězích a strachu - systém spíš mužský, nazvěme ho Mars; na straně druhé systém ženský, založený na svůdnosti a sexu, nazvěme ho Venuší. A to je všechno. Je skutečně možné žít a přitom věřit, že nic jiného není?"

Síla Houellebecqova (ne)románu spočívá v jednotě obsahu a formy, v tom zkratkovitém a strohém popisu stavů mysli, které mívá každý člověk, jenž je ale většinou dokáže zaplašit dojmy, vztahy a hrami všeho druhu.

"Nyní jste již od břehu daleko: ó ano! jak již jste daleko! Dlouho jste věřili v existenci druhého břehu; dnes už ne. Přesto plavete dál, a každé tempo vás přibližuje k utonutí. Dusíte se, plíce vás pálí. Voda vám připadá stále studenější a hlavně hořčí. Nejste už nejmladší. Za chvíli zemřete. To nic. Jsem tu s vámi. Nenechám vás v tom. Pokračujte v četbě. Ještě jednou si vzpomeňte na svůj vstup na bitevní pole."

Houellebecqa mám z webu dobre-knihy.cz.

Zpět