[207] Jo Nesbo: Spasitel

12.06.2015 12:06

Detektivky moc nečtu, a když tak většinou na doporučení a tudíž asi jen ty dobré. A k nim určitě knihy s Harry Holem patří. Rozhodně Nesbo dobře vystihl a nastudoval prostředí, a že se jich tady potkává hodně: Armáda spásy - hlavně její vrcholové vedení, chorvatsko-srbský konflikt a lidé, které změnil a vyprodukoval, žebráci a feťáci v Oslu, atd. Nechybí ani pointa s překvapením či vlastně spasením?

"Ale protože pracujeme s pravděpodobností a omezenými zdroji, nemůžeme si dovolit ignorovat znalosti tam, kde je nacházíme. Pokud by nás zkušenost naučila, že nepřiměřeně velký počet těch, které chytneme na celnici na letišti, jsou vozíčkáři pašující drogy v tělesných otvorech, zvedli bychom je z vozíčků, navlékli si gumové rukavice a strčili bychom prst do zadku každému z nich. Jen bychom o tom pomlčeli před tiskem."

"Hrdinu odlišují od zločince náhoda a detaily v okolnostech, tak to bylo vždycky. Čestnost je ctnost lenochů a lidí bez vizí. Bez zločinců a občanské neposlušnosti bychom ještě teď žili v prvobytně pospolné společnosti."

Musí ale každý správňácký detektiv být v podstatě životní zkrachovanec, rozvedený nebo vdovec, jenž inklinuje k alkoholu a pro něhož už zbyla jen ta práce, která ho zároveň ničí? Co takhle pro změnu nějaký spořádaný otec rodiny, který chodí normálně do práce na kriminálce?

"Chtěl jsem tím říct jen to, že když člověk používá při hledání odpovědí vlastní hlavu, brzy zůstane sám."

Nesbo používá skoro filmový střih třeba i s prolínačkou obrazů a zvuků, např.:
"Harry to vzdal. Existuje nějaký správný způsob, jak vyjádřit nemožné? Přitiskl palec na studené kovové tlačítko a kdesi uvnitř v domě se rozezněl zvonek. [odstavec] Kapitán Jon Karlsen pustil tlačítko zvonku, odložil si na chodník těžké igelitky a podíval se vzhůru po fasádě."

Zpět