[208] Ludvík Vaculík: Nepaměti

18.06.2015 18:06

Ve Vaculíkových románových denících Nepaměti vyplňují období let 1969-1972, čili tuhnutí normalizace a počátky perzekucí všech, kdo představovali nebo jen vítali Pražské jaro. Vlastně ale chtěl napsat texty k obrazům Vlastimila Beneše, jak si tak spolu v sauně plánovali krásnou obrazovou publikaci. Tyto poznámky a barevné reprodukce obrazů tvoří kontrast k děsivé šedi, která postupně pohlcuje celou společnost.

"Úpadek hrdosti je tak všeobecný, že ta hrstka lidí, kteří se nedali zastrašit a nechali se vyhodit z práce, bude jednou v těžkém postavení: že se nebude ke své věrnosti ani smět hlásit, jelikož se to bude brát jako urážka všech, kteří prohráli."

Události se točí okolo Deseti bodů adresovaných vládě, které Vaculík a další disidenti sepsali a předali u příležitosti výročí 21. srpna, a po nichž se rozpoutala další vlna výslechů na StB a zavírání nepohodlných.

"Mají takový odporný způsob: diktují písařce vaši odpověď v první osobě, jako byste jí říkali vy, a přitom užívají své odpudivé terminologie a prosazují svůj styl. Řeknete například 'O tom nic nevím', ale oni vaším jménem do protokolu diktují: 'O tom mi není ničeho známo'."

Ale nebyl by to Vaculík, kdyby opakovaně neuvažoval nad smyslem popisování událostí a úlohou spisovatele.

"To je právě ten háček: když jsou poměry tak dobré, že se o nich může drsně psát, není už nejnutnější psát o nich, a když nejsou tak dobré, bylo by spíše než knihy člověku třeba pistole. Pistole k použití na vybranou."

"Hle, proto jsem začal tyto paměti. Nic si nepamatuju. To si uvědomuju, když náhodou zaslechnu v rádiu nějaký sprostý pořad o tom, 'jak to opravdu bylo', 'jak se připravovala kontrarevoluce'. Ovšemže to tak nebylo! A nikdo nikdy nebude vědět, jak to opravdu bylo, protože co bylo? Každému něco jiného. Uvažuju někdy o tom, že z té sumy událostí, jež se přeci seběhly jen jedním způsobem, a to právě tak, jak se seběhly, dá se vybrat a plynule složit několik naprosto odlišných historií."

Zpět