[211] Robin Sloan: Ajax Penumbra 1969

19.07.2015 19:07

Nejdřív jsem si myslel, že jsem si koupil nějaký zmetek, protože procenta přečteného mi ve čtečce nějak rychle nabíhala. Bylo to ale tím, že knížka má jen 77 stránek. Škoda, nebylo kam spěchat. V tajemném nonstop knihkupectví lze příjemně strávit dlouhé hodiny a dny. Kniha dějově předchází Nonstop knihkupectví pana Penumbry a objasňuje, jak mladý Penumbra ke štěstí knihkupce přišel. Část knihy je psána nezvykle ve druhé osobě. Mimo jiné ji lze brát jako nostalgickou připomínku počátků výpočetní techniky.

"Uvnitř poprvé na vlastní oči spatříte počítač. Není to takový monstrózní krám připomínající slona, jaký jste čekali, ale spíš seskupení vysokých krabic, které se podobají supermoderním kuchyňským spotřebičům a jsou zahalené hladkými panely s mihotajícími se stříbřitě šedivými a zářivě červenými světýlky. Za skleněnými okny se pomalu otáčejí cívky magnetické pásky o velikosti talíře. Všechny součásti nesou totéž hranaté logo: IBM. Něco — nejspíš jeden z těch přístrojů — místnost velmi silně ochlazuje. Uprostřed toho všeho sedí u malého stolku Claude, zachumlaný do zimní bundy a lyžařské kukly. 

Claude ke stolku přistrčí další otočnou plastovou židli. „Jdeš právě včas.“ Třídí tlustý štos děrných štítků. Jsou to žlutavé, voskované kartičky a na všech je tentýž nápis tučným písmem: NEPŘEKLÁDEJTE, NEDĚRUJTE ANI JINAK NEZNEHODNOCUJTE. Posadíte se a třete si prokřehlé ruce."

„Snažně vás prosím, říkejte mi Mo.“ Sevře Penumbrovi ruku v obou dlaních. „Vítám vás! Vítám vás v našem nonstop knihkupectví. Nejspíš jste o nás nečetl v časopise Rolling Stone, že?“
„Ehm, ne. Já…“
„Hledá skutečně mimořádnou knihu, Mo,“ vpadne mu do řeči Corvina.
„Jako my všichni, pane Corvino, jako my všichni. Většina z nás si to ovšem ještě neuvědomuje. V tomto ohledu má náš přítel Ajax Penumbra náskok.“

Zpět