[216] Miroslav Horníček: Saze na hrušce

24.08.2015 12:12

Miroslav Horníček nezklame, jeho jemný humor chutná jak opravdu kvalitní čokoláda, jejíž rozdíl od sójových náhražek poznáte hned, jak se rozplyne na jazyku. Tato má navíc příchuť vzpomínek na dětství. Miroslav Holub ho v úvodu krásně vystihl: "Zcela nepochmurný Horníček s temperamentem, s jakým se přežívalo to či ono samoděržaví, a se srandou, jež vede do světla, plnovousy nezastíněného."

Horníček, jako vždy baví suchým humorem a citem pro význam slov: "Někdy večer - a to v době, kdy už jsem měl být uložen do postýlky, jsem prohlásil, že chci jezdit tramvají. Nikoli jet. Jezdit."

Z líčení Horníčkova dětství si poskládáme třeba to, jak se v něm spojily geny otce a matky, aby vznikl citlivý a romantický klaun: "Moje matka mířila vždy k jakémusi pomyslnému vznešenu, či k tomu, co ona za vznešené považovala, můj tatínek byl plebejec a svým způsobem klaun."

Možná všem, ale rozhodně těm, jimž je šedesát plus, kniha nutně vyvolá potřebu vzpomínat souběžně na dětství svoje: "Řekl jsem, že člověk píše své, aby jiným připomněl jejich."

Zpět