[218] Donal Ryan: Prosinec už je takovej

15.09.2015 15:09

Ryanovu prvotinu jsem přečetl rychle, jak rychle odplouvají měsíce jednoho roku v životě irského mladíka Johnseyho Cunliffa, ale ještě dlouho potom ve mně dozníval jeho příběh. Johnsey navenek ducha mdlého, všemi posmívaný, se po smrti rodičů ocitá sám v krutém světě. Příliš dlouho setrvával v dětském světě pod ochranou rodičů, jeho osamělost je ještě znásobena jeho odlišností. Ale Ryan píše svěže, vtipně, přitom dojemně. Zatímco u Johnseye lze předpokládat, že nebude obklopen přáteli, postupně se i u dalších postav románu vyjevuje, jak jsou osamělí, byť navenek se zdá, že hýří sebejistotou, zážitky a úspěchy u druhého pohlaví. Johnsey by si asi postupně našel nějaký přijatelný modus vivendi, pokud by se do toho nenamontovala honba za penězi a majetkem v jeho bezprostředním okolí. Pro naivního kluka to může mít fatální důsledky. 

"Věřej, že jsou o dvě třídy nad plebsem a aspoň o jednu nad všema ostatníma. Plebs jsou ty lidi, co bydlej v komunálních domech za vesnicí, až na konci Ashdown Road, říká máma. Většinou mívaj psy podvraťáky a děsný spousty dětí. Nebo děsný spousty psů a děti podvraťáky? Johnsey si nemoh vzpomenout, jak to máma přesně říkala."

"Ty ohromný plány, o kterejch vykládá otec Cotter, se musely někde cestou hrozně zašmodrchat. To se ví, když je vesmír tak neskutečně velikánskej, Bůh si může dovolit tu a tam někde trošku ujet. Těžko mu tam asi přijde deputace andělů bušit na dveře Hej, Bože, zapomněl jsi zdůvodnit existenci Johnseyho Cunliffa, on tam teď dřepí na prdeli jako blbec a marně hledá nějakej důvod, proč by si neměl hodit mašli!"

"Lidi můžou dát člověku hrozně zabrat. Kdybyste se na ně mohli jenom koukat v televizi, bylo by všechno bezvadný. Když si ale chtěj kupovat pole vašeho táty nebo o vás psát různý věci do novin, pomlouvat vás a zesměšňovat dole ve vsi, když se s váma chtěj kamarádit nebo s váma skoro chodit, střílet po lidech kvůli tomu, co vám udělali, nebo spíš co předtím někdo udělal jim, když napjatě čekaj, jak zareagujete nebo co odpovíte, jestli se zasmějete nebo jim pomůžete, když od vás čekaj něco, čeho zaživýhoboha nebudete nikdy schopný, tak vás můžou dočista umořit."

 

Zpět