[227] Vladimír Škutina: Na hradě plném bláznů

16.11.2015 16:11

Prezidentův vězeň Vladimír Škutina je pojem. Vlastně byl. Ale měl by být pořád. Málokdo dokáže napsat s humorem a nadhledem vzpomínky na otřesné roky strávené v totalitní věznici. Že se v kriminálech děla zvěrstva za Gottwalda v raných padesátých letech, už známo je. Že se ale političtí vězni pod svévolí tupých a paranoidních bachařů ocitali denně na hraně života i za Husáka, se jaksi taktně přechází. Hlavně si to nepřipouští všichni bývalí komunisté, kteří se po roce 1990 spokojeně usadili do firem, institucí ba i do parlamentu.

Knihu jsem sehnal v antikvariátu za 5,- Kč i s podpisem autora. Vydalo ji poněkud paradoxně nakladatelství Naše vojsko ve spolupráci se Svazem protifašistických bojovníků v roce 1990. I když vlastně proč ne. Metody bachařů na Hradě si s těmi gestapáckými skoro v ničem nezadaly.

"Dokonce na to byli bachaři pyšní, že mají na hradě politické vězně, a všude se tím chlubili. Pak se vyděšeně divili, odkud berou vysílačky Svobodná Evropa a ostatní tak podrobné zprávy o sankcích proti mně. Bachaři se mimo hradby hradu předháněli ve chvástání, kdože z nich si více ukájí na mně své nízké pudy a mindráky."

"Soudruhu náčelníku, nastupuji střežit třídního nepřítele!"

" 'Umíte číst západoněmecky?' zeptal se bachař..."

"..obřad zvaný podle vězeňského řádu 'Provádění hygieny těla odsouzenými'."

"Hrad plný bláznů byla malá monarchie sama pro sebe. Byl to však současně malý stát ve velkém státě neboli, jak jsme říkávali, malá klec v kleci velké, přesný obtisk toho, co bylo vně hradeb."

"Bylo mi sděleno, že rozkazem náčelníka výchovy nemám dovolený písemný styk s obhájcem. Trvalo celých osm měsíců, než si advokát až přes Nejvyšší soud vymohl souhlas. To všechno se dělo v době, kdy v americkém vězení komunistka Angela Davisová udílela interviewy východoněmecké televizi a natáčela pro sovětský film dokument..."

Zpět