[231] Jussi Adler Olsen: Zabijáci

15.12.2015 09:09
Pokud jde o severské řady detektivek, jsou si docela podobné, což nikterak neznamená, že by byly špatné. Ale nejspíš to je dáno už tím, že detektivní žánr má svá vyzkoušená pravidla a postupy, které si málokdo troufne měnit. Tentokrát dodržuji správně pořadí četby. Jedno z neměnných pravidel detektivky zní: Když se v úvodu knihy někde objeví zbraň - tím spíš třeba granát - musí někde později vystřelit nebo vybuchnout.
 
"Každý den si spočítala, kolik jí ještě zbývá. Už žije jedenáct let na ulici, a pořád jí ještě zbývá 1344000 dánských korun. Pokud bude pokračovat jako doposud, nikdy celý obnos neutratí. Na běžný provoz by jí možná stačily jen drobné krádeže. Oblečení si nakrade, jídlu mnoho nedá a alkohol je díky uvědomělé vládě chránící zdraví svých občanů k dostání za pakatel. Člověk se upije k smrti za poloviční cenu, v tak báječné zemi žije. Zasmála se, vytáhla z kabelky ruční granát a uložila ho do třetí prohlubně k ostatním. Vrátila cihly opatrně na své místo, až byly mezery mezi nimi jen stěží patrné."
 
Schéma akční detektivky je zachováno taky. Hlavní hrdinové v závěru místo aby se shromážděnými důkazy a zásahovkou vyrazili pozatýkat padouchy, vydají se k nim na vlastní pěst a málem přijdou o život. Ale to by nebylo tak napínavé, že.
 
Ježíšek s knižními dárky pořád nikde, budu muset asi načít dalšího Olsena.
 
Zpět