[233] John Green: Hledání Aljašky

11.01.2016 11:01

Je to už hodně dávno, kdy mi bylo šestnáct, ale John Green dokáže i ve starém pařezu vyvolat pocity spojené s bouřlivými roky dospívání, kdy ty největší hurikány se odehrávají uvnitř člověka (a to nejen po vypití lahve laciného ovocného vína). Miles sbírá poslední slova významných osobností a hledá „velké Možná“ v internátní škole Culver Creek. Spřátelí se se svérázným spolubydlícím a hlavně s nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou.

"Ale já neměl odvahu a ona měla kluka a já byl nemotorný a ona byla nádherná a já byl beznadějně nudný a ona byla nekonečně fascinující. Šel jsem tedy zpátky do svého pokoje, plácl sebou na spodní postel a myslel jsem na to, že kdyby lidi byli déšť, já bych byl mrholení a ona hurikán."

"Všichni odejdeme, řekl McKinley své manželce, a je to určitě pravda. To je ten labyrint utrpení. Všichni odejdeme. Najdi si cestu z bludiště."

Američtí knihovníci Greenovu prvotinu zařadili mezi deset nejlepších knih pro dospívající. Ale myslím, že si ji může přečíst kdokoliv. Neboť jak geniálně napsal Miroslav Horníček: "člověk píše své, aby jiným připomněl jejich".

Zpět