[236] Haruki Murakami: Muži, kteří nemají ženy

30.01.2016 01:30

Haruki Murakami je svůj i v povídkách. Muži, kteří nemají ženy - není jen název sbírky povídek a jejich spojující motiv, je to i jedno z klíčových témat jeho tvorby románové. Muži, kteří ženy ztrácejí, ztratili, touží po nich, ale obvykle dokáží žít sami.

"Tehdy jsem měl pocit, jako bych se i já díval každý večer kulatým lodním okýnkem na ledovou lunu. Na průsvitný zmrzlý měsíc, tlustý asi dvacet centimetrů. Jenom jsem pohled na tu krásu, na ten chlad nemohl s nikým sdílet. Pozoroval jsem jej sám."

Murakami má úzký vztah k Praze, v povídce Zamilovaný Samsa obrací Kafkovu Proměnu a zasazuje ji do města obsazeného tanky. Sotva si lze představit Murkamiho, ať už povídkového nebo románového, kde by nebyla jazová hudba a sebevražda. Taky nesmím zapomenout na kočky, k nimž se hodí Měsíc. A ženy? Ty mají přece od narození zvláštní nezávislý orgán, který jim umožňuje lhát.

"A vůbec se jim přitom nezmění barva ve tváři, hlas se jim ani nezachvěje. Je to proto, že nezávislý orgán, kterým jsou vybaveny, začně v oněch chvílích jednat na vlastní pěst. Z toho důvodu ženám lhaní - nebudeme-li brát v potaz zvláštní výjimky - nenaruší poklidný spánek ani nenabourá jejich svědomí."
 

Zpět