[55] Ludvík Vaculík: Říp nevybuchl

28.04.2012 18:21

Kdybych odebíral úterní Lidovky, znal bych Vaculíkova Poslední slova lépe. Takto jsem si je zase mohl vychutnat najednou za roky 2008 - 2012. Svérázný Valach z Holešovic se snaží každý týden najít nějakou dobrou zprávu, ale taky si nebere servítky tam, kde naráží na lidskou tupost, aroganci a nemorálnost. "Život je stále se zpřesňující definice toho, čím už nikdy nebudeme".

Nesnáší reklamy, zvlášť ty vkládané do novin. "Když si koupím rohlík, nepřeji si v něm mít zapečený bonbón; jste už všichni pitomí za peníze?" Kdyby jeho slova tvořila petice, skoro všechny bych podepsal. Bohužel to petice nejsou, protože jak sám Vaculík poznamenává, máme dnes svobodu slova, každý může psát, co chce, ale to slovo už nic neváží a nikoho nezajímá. "Normální a zdravý člověk nepíše", uvádí často besedy. O Ivanovi Klímovi řekl: "On je spisovatel, tvoří knihu, aby byla. Já jsem jen člověk, který píše, aby byl."

Většina Vaculíkových posledních slov převyšuje definici a účel těchto literárním útvarů. "Vídával jsem doma takové dědky: seděli před chalupou nebo pod hruškou, hleděli. Vzpomínali? Nebo přemýšleli, co napsat? Ne nikoliv. Jenom byli: cítili svůj život. Mám takové chvilky rád. Napadlo mi, že tím nezištně pomáhám vesmíru nést tíhu jeho holé existence."

Zpět