[71] Yann Martel: Pí a jeho život

05.08.2012 20:00

Piscine Molitor Patel, indický chlapec z Puduččéri, žije v rodině majitele zoologické zahrady. Byv pojmenován po bazénu, nechá si raději říkat Pí a díky své citlivosti a vnímavosti postupně dospěje k víře. Stává se současně hinduistou, muslimem i křesťanem. Krom toho se dozvíme důležité věci z chodu zooparku a chování a drezůry šelem. "Vím, že zoologické zahrady dnes nejsou již v oblibě. Náboženství čelí stejnému problému. Obě sužují stejné iluze o svobodě". Rodina se rozhodne odstěhovat do Kanady, leč loď s nimi a s nákladem zvířat se potopí a přežije jen Pí. Tedy ještě několik zvířat, z nichž nakonec zůstane na záchranném člunu jen tygr. Kapitola 52 obsahuje soupis věcí na člunu:
"Po důkladné šetření jsem si sestavil úplný seznam:
192 tablet proti mořské nemoci
124 plechovek s pitnou vodou
32 igelitových sáčků na zvracení
[...]
1 kompas
1 chlapec kompletně vybavený letním oblečením
1 hyena skvrnitá
1 bengálský tygr
1 oceán
1 Bůh."

Tygr se jmenuje Richard Parker, jméno známé z několika historických případů ztroskotání spojených s otázkami přežití a morálky. "Zoufalství je nepřítel mnohem mocnější než nějaký tygr. Za to, že ve mně stále ještě zbyla vůle žít, vděčím Richardu Parkerovi". Kromě strhujícího líčení soužití chlapce a tygra na devítimetrovém člunu, jde románu hlavně o to, aby nám narušil běžné chápání toho, co je fikce a co skutečnost. Pí říká po svém zachránění japonským úředníkům: "Copak nevytváříme svět tím, jak se na něj díváme?" Zejména v závěru, kdy Pí předloží jinou, rozumově přijatelnější verzi příběhu, se nám vybaví
podoba s Čapkovým noetismem, zejména novelou Povětroň. Každý poznávající jedinec vkládá do svého poznání sebe sama, svůj způsob myšlení a cítění.
"Proč máte takový problém s věcmi, ve které je těžké věřit? Rozum je vynikající nástroj ve vaší výbavě. Nic nepřekoná rozum, když jde o to udržet si tygry od těla. Ale když se spoléháte pouze na rozum, riskujete, že vylijete vesmír s vaničkou".

Zpět