[73] Anatolij Marčenko: Žij jako všichni

20.08.2012 20:53

Jednu ze sovětských samizdatových knížek, které vyšly nejprve na Západě, v Rusku i u nás směly až v roce 1990, není na škodu si znovu přečíst i po dvaadvaceti letech a přemýšlet o tom, jaká byla šedesátá a sedmdesátá léta minulého století v SSSR, a co z toho je (naštěstí, snad) pryč a co z toho (nejspíš, možná) ve velikém Rusku zůstalo dodnes. "...není příjemné mluvit o závažných věcech s přiopilými lidmi. Jak se pije, každý se třese na to, aby kámošovi předestřel všechno, co má na srdci, pochlubil se zásadovostí a odvahou, poslal kamsi rodnou vládu: nazítří, střízlivý se zase stane poslušným hovádkem, z podělanosti a netečnosti podpoří a schválí kdejakou ničemnost, a když mu naslibují, ještě si rád šplhne. Bez vlastního úsudku."
"...nezájem o cizí i vlastní osud, bezobsažné remcání a možná i naše pití - to je nejspíš výsledek staletého nevolnictví, které trvá dosud."


Marčenko v zemi, kde se člověk dostane na několik let do lágru jen proto, že se nepřihlásil k pobytu, napíše knihu o svých zážitcích politického vězně a dokonce ji donese k registraci do redakce. V červenci 1968 pošle dopis médiím, kde předpoví invazi armád do Československa. S pomocí přátel, riskujících vlastní svobodu, chvíli přežívá v Moskvě, ale většinu času je vězněn za různě vykonstruované kauzy. "Bože co je to za idiotskou situaci! Člověk chce o někom říci něco pěkného a nesmí ho jmenovat, schovává ho za iniciály jako tajného spiklence." Ještě v době, kdy se Gorbačov vychloubá svou perestrojkou, dostane Marčenko za svou hladovku tzv. zpřísněný režim, což je stejné, jakoby ho rovnou zabili. Marčenko, žij jako všichni, nebo půjdeš do lágru a tam tě dostaneme.

Zpět