[75] Bill Bryson: Stručná historie téměř všeho

03.09.2012 14:41

Při čtení Brysonovy Historie člověk převážně humanitně vzdělaný nepřestává žasnout. Založil jsem si v knize tolik pasáží, že bych sem musel opsat polovinu z 504 stránek. Bryson dva roky sbíral v literatuře a u odborníků odpovědi na svou všetečnou otázku "jak něco proboha můžeme vědět" a tyto poznatky shrnuje v srozumitelné a hlavně čtivé a vtipné podobě. Od vzniku a podstaty vesmíru a planety Země, přes atomovou a subatomovou fyziku až k podobám a vývoji života, k podstatě buněk nebo době ledové.

"Je to rozhodně zvláštní, protože atomy, které se tak hojně a vhodně sdružují, aby vytvořily něco živého na Zemi, jsou přesně tytéž atomy, které to jinde odmítají dělat. ... Jediná zvláštní věc na atomech, které vás tvoří, je, že vás tvoří. To je ovšem zázrak života."

Některá neuvěřitelná čísla vysvětluje Bryson opakovaně, aby nakonec rezignovaně napsal, že "vesmír je obrovský. ...nelze samozřejmě vyloučit, že nějaké inteligentní bytosti cestují miliardy kilometrů, aby se bavily tvořením kruhů v obilí ve Wiltshire nebo strašením nějakého chudáka v náklaďáku na prázdné silnici v Arizoně, ale nevypadá to příliš věrohodně".

Jindy používá přirovnání, která sice nenajdete v odborných časopisech, ale která laikovi pomohou pochopit, že je něco naprosto nepochopitelné: "K vytvoření kolagenu potřebujete uspořádat 1055 aminokyselin přesně podle správného pořadí. Vy ho nevytvoříte, vytvoří se sám, spontánně, bez řízení, což je naprosto neuvěřitelné. ...představte si obyčejný automat v Las Vegas, ale hodně široký, do něhož by se vešlo 1055 otáčejících se koleček místo obvyklých tří nebo čtyř a s dvaceti symboly na každém kolečku. Jak dlouho budete muset tahat za rukojeť, než se všech 1055 symbolů seskupí do správného pořadí? I kdybyste počet koleček zredukovali na 200, což je běžnější počet aminokyselin pro protein, pravděpodobnost, že nastavíte všech 200 v předepsané sekvenci je 1 ku 10260 (to je 1 s 260 nulami). To je samo o sobě větší číslo, než je počet všech atomů ve vesmíru."

"Každá buňka v přírodě je malý zázrak. I ty nejmenší přesahují hranice lidské vynalézavosti. Kdybyste například chtěli zkonstruovat základní kvasinkovou buňku, potřebovali byste přibližně stejný počet miniaturních komponentů, jaký se nachází v letadle značky Boeing 777, a instalovat je do koule o průměru 5 mikronů. Potom byste tu kuličku museli nějak přesvědčit, aby se rozmnožovala". ... "Nikdy nezapomínejte na to, že bakteriím se dařilo miliardy let bez nás. My bychom bez nich nedokázali přežít ani den".

Kromě vědeckých poznatků přidává i někdy docela barvitou historii jejich získávání včetně pohnutých nebo naopak podivínských osudů známých badatelů. I přes obrovský pokrok lidského poznání lze po přečtení Brysona učinit nelichotivý závěr, že vlastně nevíme skoro nic, a to ani o vlastní Zemi, o vesmíru ani nemluvě. "Nikdo neví, kolik druhů organizmů existovalo od chvíle, co začal život. Obvykle citované číslo je 30 miliard, ale počet dosahuje až k 4000 miliard. Ať je však skutečný počet jakýkoliv, 99,99% všech druhů, které kdy žily, už nejsou mezi námi."

Zpět