[81] Ludvík Vaculík: Český snář

03.10.2012 19:42

V české literatuře nenajdeme často román o románu, deník jednoho roku spisovatele nebo líčení jeho snů; vše v jednom současně, vyváženě a přirozeně asi jen u Vaculíka. Český snář vyšel poprvé samizdatově v edici Petlice (1981), podruhé v Torontu díky Škvoreckým (68 Publishers 1983) a pak až po roce 1990. Deník a snář zakázaného spisovatele z období od ledna 1979 do února 1980 zaplňují skutečné události a skutečné osoby. Momentky popisující jen náladu okamžiku ("29. ledna 1979 | Na zahradě se nedalo nic dělat, bylo mokro. Chvilku jsem se trefoval sněhovými koulemi do stromů.") se střídají s dialogy mezi přáteli, hovory se ženou nebo úvahami o době, svobodě, emigraci, literatuře a morálce.

"Miliónům lidí měl by někdo dát rozhřešení: za to, že se neupálili jako Palach, pak že nestávkovali, že šli k volbám, že nepodepsali Chartu 77 a že by nevydrželi asi různá násilí. Je však třeba říct jim, že všecky ostatní povinnosti jim zůstávají."

"O povaze režimu nerozhoduje přeci to, jak jedná s deseti milióny poslušných, nýbrž to, jak se zachová k jednomu neposlušnému."

Vaculík nás stále udržuje v představě toho, jak sedí u psacího stroje a bezprostředně zaznamenává denní události, např.  i takovými hříčkami jako: "...ten taky psal. Musel jsem pokácet - nový odstavec:
Musel jsem pokácet velikou zplaněnou třešeň..."

I když byl režimem různě šikanován, nikdy nebyl zavřený jako ostatní z chartistů. Tento divný pocit viny ("Já už tolika lidem dlužím být zavřený!") se v románu opakovaně vrací: "Hrdina se odvážně skrývá, bázlivě napřimuje..." Snad nejvíc zde vystihl latentní zrůdnost režimu, který deformoval společnost zevnitř, i když se navenek zdánlivě nikomu nedělo nic tak strašného: "U nás žádný lidský vztah - přátelský, příbuzensky či milostný - nezůstane lidem v rukou. Vždycky se do něj vkloubí třetí mocnost: netvor, jenž láhev vína otvírá zásadně třísknutím o traverzu."

Zpět