[83] J. G. Ballard: Království tvé

25.10.2012 19:24

James Graham Ballard je ten malý kluk, který prožívá tři roky v japonském zajateckém táboře, zachycené v románu Říše slunce, známém hlavně ze strhujícího Speilbergova filmu. Poslední Ballardův román Království tvé (Kingdom Come) z roku 2006 se ptá, zda ve spokojené konzumní společnosti 21. století může vzniknout režim, který nakonec posílá lidi do zajateckých a koncentračních lágrů. Děj románu se odehrává na předměstí Londýna, kde rostou obří nákupní centra nabízející vše, co člověk potřebuje. Zábavu, nakupování, uspokojení, zapomnění. Tradiční vztahy mezi obyvateli zanikají. "Vstupujeme do těchto obřích chrámů a jsme zase mladí, jako děti na návštěvě u nového spolužáka." "Jaký smysl má svoboda projevu, když nemáte co říct? Jaký smysl má soukromí, když je to jen vězení upravené na míru?"

Ale ono to nefunguje. Reklama a komerční televizní kanály nestačí. Shodou okolností tu čtu příběh, jenž fabuluje přesně podle principů iracionálního chování skupin popisovaných Milanem Petrákem. Hledání nepřítele: "Nových nepřátel však bylo zoufale třeba a záhy se jeden takový našel. Byla jím tradiční střední třída, tedy skupina obyvatelstva, jež se vyznačovala soukromými školami a opovržením k Metro centru." Potřeba vůdce: "Uvědomil jsem si, že žádné vůdce nemají. Pohromadě je drží jenom leták inzerující zlevněný koberec z Metro centra. Touží po autoritě, chtějí svým životům dodat nějakého hlubšího významu". Projevy násilí:  "...vznikl nový typ nenávisti, tiché a disciplinované, jež se projevuje jako rasismus tlumený věrnostními kartami a PIN kódy." "Lidi touží po násilí, proto je celá země tak posedlá sportem."

"Konzumní způsob života došel ke konci cesty a hledá způsob, jak zmutovat. Zkusil to už s fašismem, ale ani ten není dost primitivní. Zbývá jen čiré šílenství..." Vize Ballardova románu není moc povzbudivá, přitom nejde o sci-fi, kde víme, že v nejbližších několika miliardách let nenastane. Jde o sci-fi současnosti, kterou důvěrně známe. Možná proto v románu narazíme na tu poslední a hodně křečovitou větu: "- pokud se rozumní lidé neproberou a nespojí-". Jako by Ballard nevěděl, co s vyústěním příběhu, jako by musel přidat nějaké rozhřešení, naději. Kdo ví, možná na příkaz vydavatele.

Zpět