[93] Jean-Michel Guenassia: Klub nenapravitelných optimistů

26.12.2012 21:22

Šedesátá léta v Paříži. Ústy dospívajícího Michela Mariniho se dozvídáme o jeho rodině, krizi manželství rodičů, prvních láskách, studiích, taky o válce v Alžíru. "Dlouho jsem žil v naprosté neznalosti naší rodinné historie. Svět by dokonalý, nebo skoro. Dětem se nevykládá, co se stalo před jejich narozením. Nejdřív jsou moc malé na to, aby tomu rozuměly, pak jsou moc velké, aby to poslouchaly, pak nemají čas a pak už je příliš pozdě. To patří k rodinnému životu. Žijeme vedle sebe, jako bychom se znali, ale nic o sobě navzájem nevíme."

Michel prochází životem i ulicemi jsa začten do knih, což v závěru vede ke kuriózní a skoro osudové srážce. Kdo má rád Paříž, může s ním bloumat ulicemi mezi Sorbonnou, náměstím Denfert-Rochereau a Montparnassem. Fontána Medicejských v Luxemburské zahradě je jedním z bodů, v němž se protínají pomyslné kruhy Michelova osudu. Taky kavárna Balto, kde tráví čas hraním fotbálku a hlavně šachů s východoevropskými emigranty tvořícími onen Klub nenapravitelných optimistů. Od mnohem starších uprchlíků Michel poslouchá jejich těžko uvěřitelné životní příběhy. "Neměli nic, nebyli nic, jen žili. Opakovali to jako leitmotiv: Jsme naživu a jsme na svobodě. Jak mi jednou řekl Saša: Rozdíl mezi námi a ostatními je v tom, že oni žijí a my jsme přežili."

S knihou jsem se dost nadřel, neboť má celkem 570 stránek a asi dvě kila, ale četla se naopak lehce. Nejde o žádnou vysokou literaturu, ale co je to vlastně vysoká literatura? Josef Brož jí vytkl mnohé, včetně silného pedagogického nátěru. Já jí zařadím na čestné místo v knihovně. Už kvůli té Paříži. Hraje v knize rovnocennou roli s ostatními postavami. Nebo proto, že "v četbě je cosi iracionálního. Člověk okamžitě uhodne, jestli se mu to bude líbit, nebo ne, ještě dřív, než si knihu přečte. Očichá ji, ohmatá ji, říká si, jestli stojí za to trávit v její společnosti čas. Je to neviditelná alchymie znaků na stránce, které se nám vtisknou do mozku. Kniha je živoucí bytost."

Zpět