[95] Jiří Menzel: Tak nevím

15.01.2013 18:00

Další ze známých souborných vydání sloupků a fejetonů, kterým v knihkupectví vždy podlehnu i když vím, že je přečtu už cestou domů. "Tak nevím" (ten krásný český modus dubitandi už popsal Eisner) otiskoval Menzel v časopise Story, nad čímž se pozastavil nejeden literát. Ale Menzel svou přítomnost v bulvárním plátku po svém vysvětluje: "Logika věci mi říká, že nemá cenu psát někam, kde jsou čtenáři natolik vyspělí, že bych jim stejně nic nového neřekl."

Některé sloupky připomínají Menzelovy filmy. Vtipné, laskavé (to slovo při hodnocení literatury ovšem nemám moc rád) a tak trochu o lidech mimo současnou bláznivou realitu. "Svět kolem nás je dnes už takový, že se na nikom nevyžaduje výsledek. Vyžaduje se úspěch. Všechny ty soutěže, festivaly a žebříčky pohánějí ušlechtilé duše k úspěchu. Zanechat po sobě dílo není dnes cílem. Cílem je být viditelný, mít ten správný image a ocitnout se na titulní stránce blbého magazínu. Aspoň těch patnáct Warholových minut být slavný."

Svého času knihu sloupků Josef Chuchma roznesl na kopytech, Menzel možná vždy neudrží "čistotu a vybranost stylu", někdy je možná trochu patetický. Ale kdo ví, kdo měl pravdu. "...že my Češi jsme mistři ve výmluvách. Že to naše heslo na naší prezidentské standartě 'Pravda vítězí' neříká, kdy ta pravda zvítězí a to se taky může tlumočit v tom smyslu, že se vždycky raději počká, až té naší pravdě pomůže zvítězit ještě někdo další."

Zpět