[97] Ludvík Vaculík: Poslední slovo

05.02.2013 21:12

Vaculíkova poslední slova v Lidových novinách vycházela ještě v dobách, kdy byly zakázané, a vychází dodnes. Po těch posledních posledních slovech, co vyšly knižně (Říp nevybuchl 2008-2012), mi přišel do ruky výbor z fejetonů z let 1989 - 2001. Vzniká sice mezera, kterou budu muset zaplnit, ale zase mohu skákáním v čase porovnávat, co hýbalo naším malým českým dvorkem tehdy a zda to mělo nějaký dopad do dnešních dnů.

"Ale na druhé straně má volební kampaň jakýsi význam i pro lidi rozumné: ukazuje jim, jakých způsobů a efektů jsou některé strany ochotny užít, aby získaly výškrabky ode dna kastrolů."

"Já vím, těší mě, když mi čtenáři píšou a říkají, že se mnou souhlasí, protože vyjadřuju i jejich postoj. To však není vliv: to je jen součet nevlivných postojů. Samozřejmě budeme psát dál, číst, mluvit. Jednat však dál budou jiní."

Ale hlavně mohu obdivovat Vaculíkovu názorovou konzistenci, jazykovou a stylistickou vytříbenost a lehkost a hravost. "...á propos, všimli jste si, že jedině v antikraviátě jsou dneska výhradním zbožím knihy a tisky, kdežto v mnohých pražských tzv. knihkupectvích bývá kosmetika, záchodový papír a škaredé boty? Až si přiberou grilovaná kuřata, bude to hotový americký dragstór, který se mi hnusil už v americké literatuře. [...] Přelétl jsem očima, co jsem napsal, a prosím čtenáře, aby si slovo antikraviát opravili na "antikvariát."

Myšlenek a postřehů mám zatrženo hodně. A netýkají se nutně jen politiky. Snad ještě jeden, který mi spadl z Vaculíkova stromu zrovna, když jsem se vrátil z Kupkovy výstavy Amorfa: "Kupka namaloval pro mne rozpustilou ženu stojící na veselém hřebci, kdežto Amorfu pro sebe. A pro Knížáka."

Zpět